Ośmiu Polaków, członków załogi kontenerowca Pomerania Sky, których w październiku br. u wybrzeży Nigerii porwali piraci, jest już wolnych. – poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych.

Z komunikatu MSZ wynika, że uwolnieni zostali wszyscy porwani marynarze Pomerania Sky, nie tylko Polacy. Obecnie są oni w bezpiecznym miejscu i oczekują na powrót do rodzin.

Ministerstwo podziękowało armatorowi, jego współpracownikom i doradcom za „profesjonalne” poprowadzenie sprawy uwolnienia marynarzy. Podziękowano również władzom Nigerii. Jak podawało kilka dni po porwaniu RMF FM, zazwyczaj w takich sprawach negocjują nie rządy lecz wyspecjalizowane i doświadczone w takich sprawach firmy konsultingowe, które wiedzą jak rozmawiać z piratami, którym głównie chodzi o okup.

Sprawą od samego początku zajmował się międzyresortowy zespół pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych i cieszymy się, że do uwolnienia doszło przed Świętami. – dodało MSZ.

Ministerstwo przypomniało, że od 2013 roku w Zatoce Gwinejskiej doszło do pięciu porwań Polaków. Zaapelowano do marynarzy, by upewniali się, że armator ich statku posiada odpowiednie ubezpieczenie od takich okoliczności.

Do porwania części załogi kontenerowca Pomerania Sky pływającego pod liberyjską banderą, który płynął z Angoli do portu Omme w Nigerii, doszło w sobotę 27. października około 60 mil morskich od wybrzeża. Porywacze przypłynęli dwiema motorówkami, weszli na statek i sterroryzowali załogę. Tuż przed porwaniem marynarze nadali komunikat o zaistniałej sytuacji. Oprócz Polaków porwano dwóch Filipińczyków i Ukraińca.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Porwani przez piratów marynarze wrócili już do Polski

Kresy.pl / msz.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz