MSZ: Instytuty Polskie mają wspierać Ukrainę i promować ukraińską kulturę

Zgodnie z wytycznymi MSZ, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, priorytetem dla Instytutów Polskich ma być wspieranie Ukrainy i Ukraińców, a także promowanie ukraińskiej kultury.

Jak poinformowano w czwartek na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w dniach 2-3 marca br. odbyła w trybie online się narada szefów Instytutów Polskich, czyli polskich placówek za granicą, których celem jest krzewienie polskości i promowanie polskiej kultury.

Z relacji ze spotkania wynika, że od 24 lutego br., gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, podjęte i planowane działania Instytutów Polskich uległy zmianie. Szefowie tych placówek informowali, że teraz działania te „opierają się na trzech filarach: wsparciu Ukrainy i Ukraińców, krytykowaniu agresji Federacji Rosyjskiej oraz przeciwdziałaniu dezinformacji”.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk oświadczył podczas spotkania, że w najbliższych tygodniach i miesiącach muszą to być działania absolutnie priorytetowe.

– Tam, gdzie to możliwe, Instytuty Polskie będą otwarte dla Ukraińców i ukraińskiej kultury. Rekomenduję intensyfikację ścisłej współpracy i wspólne projekty – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że szczególnie istotna ma być aktywność w mediach społecznościowych, a także współpraca z innymi instytutami kultury, zwłaszcza skupionymi w Stowarzyszeniu Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC). Ponadto, Instytuty Polskie mają współpracować ze społecznościami ukraińskimi w poszczególnych państwach.

Z kolei Rafał Wolski, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, przedstawił szefom Instytutów Polskich plany MSZ związane z inicjowaniem na forum międzynarodowym wymiernych działań długofalowych, „które pomogą ukraińskiemu sektorowi kultury przetrwać czas wojny i choć w niewielkim stopniu zminimalizują jej tragiczne konsekwencje”.

MSZ przypomina, że Instytuty Polskie to placówki zagraniczne które obok ambasad, konsulatów generalnych oraz stałych przedstawicielstw są częścią polskiej dyplomacji. Specjalizują się w działaniach skierowanych do opinii publicznej krajów swojej akredytacji, czyli w dyplomacji publicznej i kulturalnej. Nadzoruje je Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Działają w Berlinie, Bratysławie, Brukseli, Budapeszcie, Bukareszcie, Düsseldorfie, Kijowie, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, New Delhi, Nowym Jorku, Paryżu, Pekinie, Pradze, Rzymie, Petersburgu, Sofii, Sztokholmie, Tbilisi, Tel Awiwie, Tokio, Wiedniu, Wilnie.

Czytaj także: Państwowa spółka udostępni 650 mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Polskie rodziny muszą poczekać

gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply