W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Ukraińskie pociski spadły na rosyjskie miasto Biełgorod. Miały uderzyć w zabudowania mieszkalne doprowadzając do śmierci cywilów.

W niedzielę nad ranem w Biełgorodzie były słyszalne wybuchy. Na Twitterze i Telegramie pojawiły się nagrania mające obrazować eksplozje w rosyjskim mieście.

 

Jak twierdzi doradca szefa biura prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz, sił rosyjskich rzekomo nie ma w centrum Łysyczańska i nie mają nad nim kontroli. Przyznał jednak, że sytuacja jest groźna. Według źródeł rosyjskich „Łysyczańsk padł”, większość obrońców wycofała się, ale w niektórych miejscach wciąż trwają walki.

Jak pisaliśmy, w sobotę po południu w rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o zdobyciu Łysyczańska przez siły rosyjsko-separatystyczne. Wcześniej, czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow twierdził, że miasto jest otoczone, a później oświadczył, że wojska kroczyły do centrum miasta. Również ługańscy separatyści i dowództwo walczących na miejscu oddziałów czeczeńskich twierdzą, że Łysyczańsk jest pod ich kontrolą. Ponadto, rosyjskie media i kanały na Telegramie zaczęły zamieszczać nagrania i fotografie wojsk rosyjskich w Łysyczańsku, a część źródeł ukraińskich nieoficjalnie podawała, że miasto najprawdopodobniej padło.

Według nowych informacji, siły rosyjskie i ługańscy separatyści wkroczyli do Łysyczańska i prawdopodobnie zdobyli to miasto. Wskazują na to także doniesienia i komunikaty ze strony ukraińskiej.

W sobotę po południu w rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o zdobyciu Łysyczańska przez siły rosyjsko-separatystyczne. Wcześniej, czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow ogłosił, że miasto zostało całkowicie otoczone, a wkrótce rozpocznie się wielka ofensywa. Wcześniej strona rosyjska podawała, że w rejonie Łysyczańska jest ponad 2 tys. żołnierzy ukraińskiej obrony terytorialnej, a także pewna liczba ochotników z zagranicy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie na Ukrainę 6 kolejnych kołowych 155-mm haubic samobieżnych Caesar. (więcej…)

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że powtarzające się próby zabójstw  prorosyjskich urzędników na okupowanych terenach Ukrainy są dowodem na rozwijający się tam ruch oporu - poinformował w sobotę portal CNN. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 229 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
31%