Premier Czech Andrej Babiš na czele oficjalnej delegacji odwiedził Ukrainę, jako pierwszy szef czeskiego rządu od 10 lat. Prezydent Ukrainy ogłosił „restart” w relacjach z Czechami. Podczas rozmów uzgodniono m.in. rozszerzenie współpracy wojskowo-technicznej.

Podczas dwudniowej wizyty na Ukrainie, w dniach 18-19 listopada br., premier Czech Andrej Babiš spotkał się m.in. z ukraińskim premierem Ołeksijem Honczarukiem i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, jak również z przewodniczącym parlamentu, Dmytro Razumkowem. Towarzyszyli mu m.in. jeden z wicepremierów, minister przemysłu i handlu, a także 85 czeskich przedsiębiorców.

We wtorek podczas wspólnej konferencji z Babisem, Zełenski powiedział, że szefowie rządów Ukrainy i Czech uzgodnili rozszerzenie dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej. – W szczególności, rozpoczynamy współpracę produkcyjną w pewnych obszarach wysokich technologii. Chcielibyśmy podziękować czeskiemu rządowi za usunięcie wszelkich barier w handlu produktami przemysłu obronnego z Ukrainą.

Zełenski ogłosił też „restart” w relacjach z Czechami i wznowienie dialogu politycznego na najwyższym poziomie międzyrządowym. Zaznaczył, że jest to pierwsza wizyta szefa czeskiego rządu na Ukrainie od 10 lat. – Kiedy mówimy o restarcie, chodzi o pragnienie spotkania się i negocjowania. Ta wizyta i nasze spotkanie świadczą, że wchodzimy na nowy poziom relacji między naszymi krajami – powiedział prezydent Ukrainy. Podkreślił, że Babiš jasno powiedział, że Donbas i Krym są częściami państwa ukraińskiego, „więc możemy położyć kres [spekulacjom-red.]”. Dodał, że dużą część rozmowy poświęcono na to, co powinna zrobić strona ukraińska, by czeskie firmy mogły zacząć działać na Ukrainie.

Babiš wyraził z kolei uznanie dla działań podejmowanych przez władze w Kijowie na rzecz doprowadzenia do szczytu tzw. normandzkiej czwórki. Ma nadzieję, że doprowadzi on do konkretnych rezultatów, a nie tylko do deklaracji.

– Nie widzimy żadnej innej możliwości dalszego rozwoju sytuacji, niż rozwiązanie sytuacji i przywrócenie suwerenności na pokojowej drodze – powiedział Babiš podczas wspólnej konferencji z premierem Honczarukiem. Zaznaczył też, że Czechy uznają aneksję Krymu przez Rosję za nielegalną i potępiają to.

Czytaj także: Prezydent Czech wzywa do potępienia państwowego kultu OUN-UPA na Ukrainie

Premier Ukrainy był z kolei pytany przez dziennikarzy o słowa czeskiego prezydenta Milosa Zemana na temat Krymu, czy wpłynęły one na relacje ukraińsko-czeskie. – Po naszej rozmowie z Panem Premierem [ Babišem – red.] nie mam wątpliwości, że rząd Republiki Czeskiej stoi na stanowisku, by bronić suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy – odparł Honczaruk.

112.ua / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply