Lewicowo-liberalny, prounijny i proukraiński ruch Obywatele RP domaga się od władz Hrubieszowa zmiany nazwy ulicy Stanisława Basaja ps. Ryś, dowódcy największego oddziału BCh, znanego z walk z UPA na Zamojszczyźnie. Pod wnioskiem podpisał się m.in. kontrowersyjny ukraiński dziennikarz Igor Isajew.

W listopadzie do Rady Miasta Hrubieszowa złożono wniosek ws. likwidacji nazwy ulicy Stanisława Basaja ps. Ryś. Dokonała tego lewicowo-liberalna, radykalnie antyrządowa, prounijna i proukraińska organizacja Obywatele RP, twierdząc, że honoruje to „osobę, która była dowódcą akcji przeciwko cywilnym obywatelom Rzeczypospolitej w marcu 1944 roku, w tym masakry w Sahryniu”. Portal Kresy.pl dotarł do tego pisma, w którym oskarża się „Rysia” o mordowanie Ukraińców, „obywateli Rzeczypospolitej” ze względu na ich narodowość.

W dokumencie Obywatele RP podkreślają, że w swoich działaniach kierują się „obroną godności człowieka jako wartości fundamentalnej”, a „ulica imienia osoby, która jest odpowiedzialna za mordy na ukraińskiej ludności cywilnej, (…) uderza w godność ludzi pogranicza, przede wszystkim obywateli RP pochodzenia ukraińskiego, a także w rozwój dobrosąsiedzkich relacji Polski z Ukrainą”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wnioskodawcy, powołując się na polskich historyków podają, że w akcji oddziałów AK i Batalionów Chłopskich „przeciwko wsiom” zniszczono „kilkadziesiąt wsi”, a „w trakcie pacyfikacji ginęli obywatele Rzeczypospolitej, ukraińska ludność cywilna”. Piszą też, ze w Sahryniu i okolicach tej wsi 10 marca 1944 roku zginęło 606 osób znanych z imienia i nazwiska, w tym kobiety i dzieci, a w dniach 9-11 III 1944 r. łącznie zniszczono 11 miejscowości, w trakcie czego „z rąk polskich formacji zgięło wówczas co najmniej 1228 Ukraińców”. Wymieniono też m.in. pacyfikację wsi Bereść 21 marca 1944 roku, jako „jedną z największych tragedii tego okresu”, podając liczbę co najmniej 239 ofiar pacyfikacji, w tym ponad 150 kobiet i dzieci.

Przeczytaj: Poroszenko w Sahryniu i Gończym Brodzie. Ukraina tworzy „anty-Wołyń” [+VIDEO]

W piśmie podkreślono, że „pacyfikacjami wskazanych wsi dowodzili m.in. Stanisław Basaj „Ryś” oraz Zenon Jachymek „Wiktor”” i jako dowódcy ponoszą odpowiedzialność za czyny podkomendnych.

„Z analizy źródeł i relacji wynika, iż w trakcie pacyfikacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej zabijano w oparciu o kryterium narodowościowe. Członkowie AK i BCh dopuszczali się zbrodni wojennych na osobach cywilnych, zbrodniczych podpaleń, gwałtów i torturowania cywilnych osób” – piszą Obywatele RP. Ich zdaniem, „honorowanie w przestrzeni publicznej osób ponoszących bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnicze czyny podkomendnych (…) uważamy za rzecz szkodliwą i naruszającą normę współżycia społecznego, godzącą w godność i dobro wszystkich obywateli Rzeczypospolitej”. W związku z tym Fundacja „Wolni Obywatele RP”, w imieniu Ruchu Obywatele RP zwraca się do Rady Miasta Hrubieszowa o przyjęcie uchwały i zmianę nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podobna sytuacja ma miejsce w Tomaszowie Lubelskim, gdzie Obywatele RP domagają się usunięcia ulicy dowódcy AK i komendanta rejonu w Obwodzie AK Tomaszów Lubelski, Zenona „Wiktora” Jachymka.

Zaznaczmy, że we wniosku Obywateli RP nie ma żadnej wzmianki o ówczesnej sytuacji w rejonie Hrubieszowa, ani o zbrodniczej działalności ukraińskich nacjonalistów, szczególnie band UPA, których celem było „oczyszczenie” części Zamojszczyzny z ludności polskiej poprzez ataki na polskie wsie i mordowanie Polaków. Były one przy tym wspierane przez niemiecką policję oraz ukraińskie formacje kolaborujące z III Rzeszą, m.in. z oddziałami Waffen-SS Galizien oraz z Ukraińskim Legionem Samoobrony, którego współzałożycielem oraz dowódcą jeden z kompanii był Mychajło Karkoć, ścigany przez IPN, który po wojnie zbiegł do USA. Walczył z nimi aktywnie m.in. „Ryś”, przeciwstawiając się zbrojnie zbrodniczym działaniom upowców i wspierających ich formacji kolaboranckich.

Major „Ryś”

Major Stanisław „Ryś” Basaj był polskim partyzantem, członkiem ZWZ, a później Batalionów Chłopskich. Zorganizował i dowodził największym oddziałem BCh, który w czasie II wojny światowej walczył zarówno z Niemcami, jak i ze zbrodniczymi formacjami ukraińskich nacjonalistów (UPA i związana z nią banderowska Ukraińska Narodowa Samoobrona, utworzona przez Romana Szuchewycza), które chciały „oczyścić” część Zamojszczyzny z Polaków. Należy przypomnieć, że zgodnie z decyzją dowództwa UPA z końca lutego 1944 roku, zgrupowania tej zbrodniczej organizacji przekroczyły Bug, dokonując masakr polskich wsi (przy czym walki z oddziałami UPA w tym rejonie miały miejsce już wcześniej). Walczył z nim m.in. 1 batalion BCh mjra „Rysia”. Był postacią znienawidzoną przez ukraińskich nacjonalistów.

Przeczytaj: IPN na tropie Ukraińców z UPA – zabójców majora „Rysia”

„Ryś”, aktywnie walczący z bandami UPA i rozbijający je w walce oraz ochraniający polskie wsie, został zamordowany wraz z mieszkańcami Kryłowa i milicjantami przez bojowników UPA przebranych za sowieckich żołnierzy. Bojownicy UPA, w tym Piotra (Pietia) M. wcześniej służyli w pomocniczej policji ukraińskiej, ściśle współpracując z Niemcami. W Niedzielę Palmową 25 marca 1945 roku Ukraińcy zajęli Kryłów, zaś członkowie UPA przebrani w mundury armii sowieckiej i pozorujący eskortowanie Pieti M. zajęli posterunek MO. Następnie wprowadzili tam „Rysia”, ujętego wcześniej w jednym z domów. Później zastrzelili 16 milicjantów oraz 28 mieszkańców Kryłowa. Według relacji świadków mjr Basaj, wcześniej pobity, został wywieziony na furmance z innymi, skrępowanymi mieszkańcami wsi w nieznane miejsce. Według późniejszych doniesień miał on być przez pewien czas przetrzymywany przez członków UPA „w warunkach urągających godności ludzkiej”. Później w nieznanym miejscu (prawdopodobnie we wsi Liski Waręskie lub Uhrynów) został zamordowany – prawdopodobnie członkowie UPA zmiażdżyli jego ciało kieratem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w Sahryniu znajduje się pomnik upamiętniający Ukraińców, którzy zginęli 10 marca 1944 roku podczas akcji AK i BCh przeciwko UPA i mieszkańcom wsi wspierającym ich działania. W Sahryniu znajdowała się baza ukraińskich nacjonalistów. Według IPN, zginęło 150-300 cywilnych Ukraińców, a akcja miała charakter prewencyjny w związku ze spodziewanym atakiem UPA. Strona ukraińska twierdzi, że w Sahryniu i jej koloniach zginęło łącznie ponad 600 osób, że członków UPA tam nie było, a ataki na ukraińskie wsie na terenie dawnych powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego miały charakter antyukraiński.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Walki polsko-ukraińskie na Lubelszczyźnie w latach 1943-1944.

Isajew przeciwko upamiętnianiu pogromcy UPA

Pod wnioskiem podpisało się szereg członków Obywateli RP, na czele z liderem tej organizacji, Pawłem Kasprzakiem oraz osób z nią związanych. Wśród sygnatariuszy są m.in. znani działacze Obywateli RP, tacy jak Przemysław Duda, Mikołaj Przybyszewski (znany m.in. z blokowania miesięcznic smoleńskich), Andrzej Wendrychowicz (zagorzały krytyk ruchów i środowisk narodowych i Żołnierzy Wyklętych), Iwona Wyszogrodzka, Arkadiusz Szczurek czy prof. Magdalena Pecul – Kudelska z UW (wcześniej podpisała się pod samodonosem ws. zbrodni w Jedwabnem).

Zobacz: Obywatele RP proukraińskimi transparentami i okrzykami zakłócili koncert Chóru Aleksandrowa [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dokument podpisało też kilka osób, które wcześniej wraz z innymi członkami ruchu Obywatele RP publicznie oskarżyły żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego o dokonanie aktu ludobójstwa w Sahryniu i innych okolicznych wioskach, a następnie złożyły w prokuraturze doniesienie na samych siebie. Wydarzenia lat 40. ubiegłego wieku nazwano „bratobójczym konfliktem”. W tym przypadku chodzi o Leokadię Jung, Michała Patryka Szymondowskiego czy Wojciecha Kinasiewicza.

Akcja miała być gestem solidarności z prezesem Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorzem Kuprianowiczem w kontekście jego przemówienia 9. lipca w Sahryniu, po którym wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uznał, że ten działacz mniejszości ukraińskiej mógł znieważać naród polski lub polskie państwo a także zaprzeczać zbrodniom ukraińskich nacjonalistów poprzez zrównanie ludobójstwa na Wołyniu z akcją polskiego podziemia w Sahryniu i złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Czytaj więcej: Obywatele RP prowokują i składają samodonosy w sprawie Sahrynia

Wśród osób, które podpisały się zarówno pod samodonosem ws. Sahrynia, jak i pod apelem do radnych miasta Hrubieszowa, jest także kontrowersyjny ukraiński dziennikarz Igor Isajew, prowadzący portal dla Ukraińców w Polsce PROstir.pl i znany z zaangażowania w inne akcje uliczne tzw. totalnej opozycji. Jest on widoczny również na zdjęciach z pikiety pod Urzędem Wojewódzkim w Lublinie. Isajew „zasłynął” wcześniej m.in. z nazywania Marszu Żołnierzy Wyklętych marszem „faszystów”, porównywania Polaków do zwierząt, nawoływania do usunięcia słowa „honor” z polskich paszportów czy przygotowywania wulgarnych antypisowskich przypinek „PiS idź w ch*j”.

Przeczytaj: Ukraiński dziennikarz porównywał Polaków do zwierząt. Dostał od rządu PiS 40 tys. zł na portal dla Ukraińców w Polsce

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

28 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   Tutejszym :

   W 1942 r. Basaj zlikwidował oficera Ukraińskiej Policji w Hrubieszowie o nazwisku Malesza.
   Było to ukraińskie bydle, w Chełmie wykorzystywał całą swoją rodzinę do inwigilacji żołnierzy AK.
   Uśmiercił osobiście kilku Polaków, miał stałą asystę dwóch „czarnych” Ukraińców.
   Uciekł z Chełma mając kilka wyroków śmierci od polskiego podziemia.
   Los i wyrok dopadł go w Hrubieszowie z rąk błogosławionego dla Polaków Basaja – Rysia.
   Razem z nim wyrok wykonano na dwójce jego czarnej, ukraińskiej asysty.
   Cześć i chwała Jego pamięci!.

   • Avatar
    Tutejszym :

    Ukrainiec Malesza, oficer gestapo, poruszał się zawsze w obstawie dwóch „czarnych” ukraińców.
    Zasłynął z tego, że spotkanie z nim dla Polaków kończyło się śmiercią.
    Jest winny śmierci kilku członków mojej rodziny, byli członkami AK.
    Jego siostra uwiodła młodego Adamca, urodziła mu dziecko, córkę Oleńkę.
    Wyciągnięte od niego informacje przekazywała bratu – Maleszy.
    Akcje AK kilkakrotnie wpadały w zasadzkę, ginęli ludzie.
    Dostał dwa wyroki śmierci od sądu AK.
    Po ostatniej akcji skończonej śmiercią jednego z Adamców,
    dom w którym była zebrana cała komórka Maleszów został zaatakowany.
    Adamca, ojca Oleńki nie było w tym czasie domu.
    Krew, rozbryzgane mózgi, były na ścianach i suficie, ocalała tylko Oleńka.
    Sprawcy pozostali anonimowi.
    W nocy, jak opowiadał wujkowi Zdzisiowi (ps. Kula) zastukał do jego domu
    Malesza w obstawie swoich dwóch czarnych ukraińskich ss- manów.
    Był pewien śmierci, ale wyszedł przed dom patrząc prosto w oczy Ukraińca.
    Zaskoczony usłyszał: „Słuchaj szwagier, ja z tąd wyjadę i nigdy nie wrócę.
    Wychowaj Oleńkę, ona tylko jedna została”. Odpowiedział: wychowam córkę.
    Wszyscy Ukraińcy, cała okolica powtarzała: „jak ONI mogli to zrobić”,
    Polacy odetchnęli od terroru Ukraińców (było ich zaledwie kilka procent).
    Malesza zniknął z Chełma, ślad po nim zaginął.
    Tutaj na Forum pytałem pana Uri o Maleszę, słyszał coś, obiecał pomoc.
    Szukałem Maleszę w Niemczech, Kanadzie, bez rezultatu.
    Wujek Zdzisio prosił: „Zbychna, ty go znajdź, ja wyrok wykonam”.
    Milczałem i dalej robiłem swoje, szukałem tego bydlaka.
    Wójek zniechęcony powiedział: rób jak chcesz, na pewno zrobisz to dobrze.
    Ciężko jest żyć wiedząc, że samowolnie uznałem za obowiązek wykonanie wyroku.
    Wujek poszedł ze mną do znajomego oficera SB, starego rozwiedzionego człowieka,
    żył ze swoją dawną sekretarką w małym zaniedbanym mieszkaniu na Powiślu.
    Powtarzał: „jak ONI mogli to zrobić”, umówiliśmy się na spotkanie za parę tygodni.
    Myślałem że dowiem się od niego więcej o Maleszy, był jego rodziną.
    Przed datą zadzwonił spanikowany, odwołał spotkanie, bał się?
    Nastąpiło moje psychiczne wyzwolenie.
    W internecie przeczytałem, że Basaj zlikwidował oficera Ukraińskiej Policji w
    Hrubieszowie o nazwisku Malesza razem z jego czarną obstawą.
    Niech będzie błogosławione imię Basaja i jego sprawiedliwa ręka.
    Dzięki niemu wróciłem do normalnego życia.

   • Avatar
    Tutejszym :

    Prawo polskie wyklucza stosowanie kar cielesnych.
    Zawsze byłem i jestem legalistą.
    Przepraszam Pana Isajewa za niejednoznaczność mojej wypowiedzi,
    oraz za potencjalne opaczne jej zrozumienie.
    Przepraszam Pana Isajewa, ZUwP oraz wszystkich gejów za swoją wypowiedź.
    W żadnym wypadku nie jest, i nie było moją intencją wezwanie do zastosowania przemocy wobec żadnej z wymienionych wcześniej stron.

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 1. Avatar
  Wolyn1943 :

  „ulica imienia osoby, która jest odpowiedzialna za mordy na ukraińskiej ludności cywilnej, (…) uderza w godność ludzi pogranicza, przede wszystkim obywateli RP pochodzenia ukraińskiego, a także w rozwój dobrosąsiedzkich relacji Polski z Ukrainą” – cóż za piękny tekst! A jaki humanitaryzm z niego wyziera? Ale, ale! Może by tak p. Isajew i grono natchnionych wartościami obywatelskimi dokonało niewielkiej parafrazy i wygłosiło go we Lwowie, np. przed Szkołą Marii Magdaleny, w miejscu „uczczenia” Szuchewycza? Czy Obywateli RP i p. Isajewa stać na taki gest? A może godność polskich dzieci we Lwowie, które codziennie muszą przechodzić koło upamiętnienia autora Rzezi Wołyńskiej i Wschodniomałopolskiej jest mniej ważna od godności osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce, więc to nie uderza w „dobrosąsiedzkie relacje Polski i Ukrainy”? Najwyraźniej „Obywatele RP” mają podwójny system wartości: jeden dla Ukrainy, drugi dla reszty świata! Czy nie jest Wam z tym dualizmem moralnym ciężko? A jeśli Wam do Lwowa nie po drodze, to proponuję eskapadę na Wołyń, do Równego. Miło będzie usłyszeć Wasze święte oburzenie na ul. Kłyma Sawura…

  • Avatar
   Kasper1 :

   @Wolyn1943 Doskonała myśl – brawo! Dlaczego te k…..y tam nie popisują się swoim „humanitaryzmem” i dążeniem do „rozwoju dobrosąsiedzkich” relacji Polski z Ukrainą. Wiem, że to mój nierealny „koncert życzeń” ale te probanderowskie ścierwa powinny zostać pozbawione polskiego obywatelstwa tak, żeby nie mogli się już mienić Obywatelami RP i bez prawa wjazdu zostać wydaleni z Polski na Ukrainę, Swoją drogą – czy ktoś wie jak nazywa się ten „Obywatel RP” z brodą, wąsami, w okularach, ze stojącą czuprynką? Znany ryj … .

 2. Avatar
  zefir :

  Stanisław Basaja ps.Ryś,d-ca największego oddziału BCh,znanego z walk z bandycką UPA na Zamojszczyżnie,zasadnie jest chlubą Zamojszczyzny,zasadnie jest czczony nazwą ulicy Hrubieszowa.Taka symboliczna laurka Rysiowi się należy.Chwała żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich,na pochybel zdrajcom Polski z ruchu ” obywatele RP”,na pal banderowca Igora Isajewa!

 3. Avatar
  jwu :

  Potraktować Isajewa po banderowsku.Wyp…dolić z Polski i wpisać na czarną listę.Rezuny nie mają z tym problemów.Bo gdyby jakiś Polak bruździł na Ukrainie i do tego żądał zmiany nazwy ulicy Bandery we Lwowie, to skończyłby popełniając samobójstwo, strzelając sobie w plecy. Tak oficjalnie by podano.

 4. Avatar
  jwu :

  Przepraszam pana Wiatrowycza jeżeli czuje się znieważony ,którymś z komentarzy napisanym przeze mnie i dotyczącym jego osoby ? Zaznaczam ,że na pewno ,nie było to spowodowane jego przynależnością narodową.Nie pochwalam publicznego( i nie tylko) popełnienia przestępstwa.Kończąc,proszę tu piszących ,by nie używali mowy nienawiści i nie kierowali się niepotrzebnymi fobiami.Żegnam i pozdrawiam .Do nieusłyszenia.

 5. Avatar
  vader213 :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 6. Avatar
  zefir :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę i pana Igora Isajewa oraz pozostałych członków Narodu ukraińskiego za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, a także za publiczne nawoływanie do zbrodni. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 7. Avatar
  andrzejkk :

  Wszyscy doskonale wiemy , kto i kiedy rozpoczal mordy na Wolyniu. Wiedza to rowniez Ukraincy. To wlasnie oni w imie oblakanczej ideologi Doncowa , ktora z zapyzialego , ciemnego chlopa ukrainskiego – analfabety miala zrobic „nadczlowieka”, rozpoczeli okrutne mordy na Polakach na niespotykana skale. Doskonale wiedzieli, ze Wolyn jest bezbronny ,dlatego tam rozpoczeli rzez . Nie ma rzadnego usprawiedliwienia dla zbrodniarzy, oni nie walczyli o wolna Ukraine, oni wyrzynali bezbronna ludnosc, tylko dlatego, ze byli to Polacy. Ta zbrodnia nie ma kompletnie zadnego uzasadnienia politycznego, jakiegokolwiek. To byl rok 43 ,Niemcy przegrali pod Stalingradem, w lipcu pod Kurskiem. Wiadomo bylo, ze Stalin bedzie decydowal o przyszlych granicach. Ani Polska ani Ukraina nie miala nic do powiedzenia. W tym momencie Ukraincy zaczynaja rzez na Wo lyniu, pytanie po co? w jakim celu? Tam Polakow pozostalo zaledwie 12% , czym mogli zagrozic Ukraincom?, przeciez nie mieli samoobrony ani nie bylo AK. Odpowiedz jest tylko jedna to zoologiczna potwornie rozbudzona przez OUN-UPA nienawisc do Polakow i wszystkiego , co polskie. Mordowali po to by tylko mordowac. To jest jedyne wytlumaczenie innego nie ma. Jesli na Wolyniu bylaby silna AK , ci zbrodniarze z pewnoscia by nie rozpoczeli mordow. Jesli nawet by sie tak stalo AK swoimi akcjami odwetowymi, o podobnym zakresie szybko by ukrocila popelniane zbrodnie. Wyraznie widac to na Lubelszczyznie, gdzie dzieki takim ludziom , jak Basaj czy Jachymek udalo sie powstrzymac ludobojcow OUN-UPA. Nalezy zaznaczyc , za za wszystkie zbrodnie popelnione na ludnosci polskiej i ukrainskiej odpowiedzialnosc spada na zwyrodnialcow OUN-UPA, gdyz to oni rozkrecili spirale przemocy, atakujac polskie wsie poczynajac od Wolynia. Kazdy czlowiek ma prawo do samoobrony. Polacy tez mieli to prawo, nie mogli dac sie zabijac. Chwala ludziom takim, jak Basaj i Jachymek , to oni powstrzymali rzez niewinnych ludzi, ograniczyli zbrodnie. Gdyby nie oni byloby jak na Wolyniu.