IPN na tropie Ukraińców z UPA – zabójców majora „Rysia”

Jak informuje “rzeczpospolita”, 70 lat po zamordowaniu przez Ukraińców dowódcy Batalionów Chłopskich mjr Stanisława Basaja „Rysia”, pojawiła się szansa na odnalezienie miejsca jego pochówku. Śledczy z IPN rozpoczęli śledztwo i planują poszukiwania.

W styczniu lubelski IPN otrzymał list od Janusza R., w którym wskazał on prawdopodobne miejsce pochówku majora Stanisława Basaja ps. Ryś. W lutym dokonano oględzin obszaru lasu należącego do Nadleśnictwa Mircze. Śledczy zapowiadają dalsze czynności „zmierzające do ujawnienia miejsca pochówku zwłok majora”. Z kolei pion śledczy lubelskiego oddziału IPN właśnie rozpoczął śledztwo „w sprawie zbrodni ludobójstwa, polegającej na zabójstwach szesnastu funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i dwudziestu ośmiu osób cywilnych, dokonanych przez członków Ukraińskiej Powstańczej Armii”.

„Ryś”, aktywnie walczący z bandami UPA i ochraniający polskie wsie, został zamordowany wraz z mieszkańcami Kryłowa i milicjantami przez bojowników UPA przebranych za sowieckich żołnierzy. Bojownicy UPA, w tym Piotra (Pietia) M. wcześniej służyli w pomocniczej policji ukraińskiej, ściśle współpracując z Niemcami. W Niedzielę Palmową 25 marca 1945 roku Ukraińcy zajęli Kryłów, zaś członkowie UPA przebrani w mundury armii sowieckiej i pozorujący eskortowanie Pieti M. zajęli posterunek MO. Następnie wprowadzili tam „Rysia”, ujętego wcześniej w jednym z domów. Później zastrzelili 16 milicjantów oraz 28 mieszkańców Kryłowa.

Według relacji świadków mjr Basaj, wcześniej pobity, został wywieziony na furmance z innymi, skrępowanymi mieszkańcami wsi w nieznane miejsce. Według późniejszych doniesień miał on być przez pewien czas przetrzymywany przez członków UPA „w warunkach urągających godności ludzkiej”. Później w nieznanym miejscu (prawdopodobnie we wsi Liski Waręskie lub Uhrynów) został zamordowany – prawdopodobnie członkowie UPA zmiażdżyli jego ciało kieratem.

rp.pl / Kresy.pl

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Przepraszam, ale mam jedno drobne pytanie do Szanownej Redakcji: czy ukraińskich zbrodniarzy, ludobójców spod znaku upa koniecznie trzeba nazywać ‘bojownikami”? Czy nie ma bardziej adekwatnych określeń dla tego ukraińskiego ścierwa, nie hańbiących pamięci pomordowanych przez nie w bestialski sposób Polaków?

 2. cherrish
  cherrish :

  Mordercy, bandyci, bestie, zwyrodnialcy, rzeźnicy, sadyści, oprawcy, bydlęta, to tak na szybko co mi przychodzi do głowy. Do wykorzystania też przez ukraiński rząd, gdyby chciał mnie ścigać za szkalowanie upa.

  • votum_separatum
   votum_separatum :

   sigmund: 27.04.2015 14:21 Ukraiński bandyto, z opisu wynika że Ukraińcy – czyli hołota napływowa na skutek rusyfikacji na polskie terytorium, próbowała sobie “wyreza’t” kawałek obcej im ziemi metodą mordów i grabieży. Słuszna i skuteczna akcja “Wisła” to coś co teraz powtórzono w Donbasie.

 3. bejski
  bejski :

  Z opowiadań mojego dziadka , żołnierza BCH, wiem że Basaj został zamordowany w kieracie . Został przywiązany i przełamany końmi w kieracie . Upa nienawidziło Basaja za Sahryń itp. Był bardzo skuteczny. Dziadek 20 lat nie żyje , ale pamiętam jak w latach 80 opowiadał o tym zadzarzeniu.