Wołodymyr Zełenski jest osobą popierającą banderyzację z uwagi na oligarchiczne układy, które panują na Ukrainie – mówił profesor Włodzimierz Osadczy w rozmowie z portalem Radia Maryja.

Deputowani rady obwodu lwowskiego poparli decyzję o ogłoszeniu przyszłego roku “Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii”. Decyzję podjęto w związku z tym, że w 2022 roku będzie obchodzona rzekoma 80. rocznica powstania UPA. Według historiografii ukraińskich nacjonalistów UPA powstała 14 października 1942 roku, jednak nie ma na to żadnych dowodów. W rzeczywistości formacja ta powstała na początku 1943 roku.

Swiatosław Szeremeta, szef komisji ds. kultury, polityki informacyjnej i promocji Lwowskiej Rady Obwodowej, będący promotorem tego postanowienia mówił: „To niezwykle ważna inicjatywa i takie wydarzenie powinno być należycie celebrowane na szczeblu regionalnym i krajowym poprzez utrwalanie pamięci o wojakach UPA, organizację różnych imprez na dużą skalę, działania informacyjne oraz badania. Musimy zrobić wszystko, aby wszyscy w obwodzie lwowskim, na Ukrainie i za granicą otrzymali pełną informację o działalności UPA. Każdy Ukrainiec powinien znać prawdę o UPA i roli, jaką armia nieujarzmionych odegrała w naszej historii i ruchu narodowowyzwoleńczym, o jej przywódcach i słynnych bojownikach o niepodległość”.

“Rada lwowskiej rady obwodowej najprawdopodobniej znajdzie poparcie w ukraińskim parlamencie, który jest zdominowany przez partię prezydenta Wołodymyra Zełenskiego „Sługa narodu”. To partia, która wykonuje wszystkie polecenia prezydenta, a Wołodymyr Zełenski jest osobą popierającą banderyzację z uwagi na oligarchiczne układy, które panują na Ukrainie. W owych układach uznano, że banderyzm jest opłacalnym elementem polityki wewnętrznej. To element szerokiej polityki banderyzacji, która osiągnęła już szczyt i będzie przybierała kolejne mutacje” – skomentował profesor Włodzimierz Osadczy w rozmowie z portalem Radia Maryja.

“Takie decyzje nie powinny już nas dziwić, dlatego że banderyzacja Ukrainy stała się faktem dokonanym. To są elementy, które nie zmieniają oblicza kraju. Banderyzacja ma miejsce na najwyższym szczeblu. Ulice imienia Bandery czy Szuchewycza nadawane są już nie tylko w zachodnich częściach Ukrainy, ale także w Kijowie. Banderyzm jest oficjalną ideologią, która jest realizowana w ukraińskim wojsku. Wzór ludobójczych formacji banderowskich jest wzorem, według którego kształtowany jest ceremoniał armii ukraińskiej. Także w tym roku Rada Najwyższa Ukraina podjęła decyzję o uczczeniu szeregu postaci historycznych, wśród których znalazło się wielu oprawców i czołowych postaci z krwawych ukraińskich formacji” – uważa historyk.

“Trzeba zwrócić uwagę także na bezprecedensowe oraz jednostronne poparcie dla Ukrainy, która jest państwem hołdującym ideologii ludobójstwa. Ponadto różnego rodzaju prorządowi „eksperci” próbują nas oszukać, mówiąc, że banderyzm jest mitem, propagandą i częścią wojny hybrydowej” – zwrócił uwagę profesor Osadczy.

Kresy.pl/Radio Maryja

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply