Rok 2022 ogłoszony Rokiem UPA w obwodzie lwowskim

Lwowska Rada Obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku wojewódzkiego) ogłosiła rok 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).

Na czwartkowej sesji rady obwodu lwowskiego deputowani poparli decyzję o ogłoszeniu przyszłego roku „Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii”. Decyzję podjęto w związku z tym, że w 2022 roku będzie obchodzona rzekoma 80. rocznica powstania UPA. Według historiografii ukraińskich nacjonalistów UPA powstała 14 października 1942 roku, jednak nie ma na to żadnych dowodów. W rzeczywistości formacja ta powstała na początku 1943 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Deputowani polecili Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej opracowanie i przedstawienie listy imprez poświęconych rocznicy oraz zapewnienie ich finansowania – podaje portal Zaxid.net.

Lwowska Rada Obwodowa zaapelowała też do ukraińskiego parlamentu o podjęcie podobnej decyzji i ogłoszenie 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii na szczeblu państwowym.

Za ogłoszeniem roku 2022 Rokiem UPA zagłosowało 61 deputowanych.

„To niezwykle ważna inicjatywa i takie wydarzenie powinno być należycie celebrowane na szczeblu regionalnym i krajowym poprzez utrwalanie pamięci o wojakach UPA, organizację różnych imprez na dużą skalę, działania informacyjne oraz badania. Musimy zrobić wszystko, aby wszyscy w obwodzie lwowskim, na Ukrainie i za granicą otrzymali pełną informację o działalności UPA. Każdy Ukrainiec powinien znać prawdę o UPA i roli, jaką armia nieujarzmionych odegrała w naszej historii i ruchu narodowowyzwoleńczym, o jej przywódcach i słynnych bojownikach o niepodległość” – wyjaśnił Swiatosław Szeremeta, szef komisji ds. kultury, polityki informacyjnej i promocji Lwowskiej Rady Obwodowej, będący promotorem tego postanowienia.

Przypomnijmy, że podobny projekt został 1 lipca br. zarejestrowany w ukraińskim parlamencie.

Tzw. Ukraińska Powstańcza Armia wraz z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów są odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Na Ukrainie zakłamuje się bądź przemilcza odpowiedzialność UPA za zbrodnie; w 2015 roku została ona uznana za formację narodowowyzwoleńczą.

Kresy.pl / lvivoblrada.gov.ua / zaxid.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz