Turbina Siemensa przeszła test w nowo budowanej elektrowni w pobliżu Symferopola na Krymie.

Ministerstwo energetyki Rosji podało w piątek, że na Krymie przeprowadzono pierwsze próby turbiny gazowej wyprodukowanej w Niemczech przez Siemensa. Została ona zamontowana w budowanej elektrowni pomimo sankcji Unii Europejskiej. – podaje Deutsche Welle.

Nie jest jasne, w jaki sposób przeprowadzono test, ponieważ eksperci przewidywali, że bez pomocy fachowców Siemensa Rosjanom będzie ciężko uruchomić turbiny i skonfigurować niezbędne oprogramowanie. Niemniej rosyjskie ministerstwo podało, że nowa turbina udanie przeszła test w jednym z dwóch nowych bloków energetycznych w pobliżu Symferopola.

Jak pisze Deutsche Welle, Rosjanie budują także na Krymie drugą elektrownię, w pobliżu Sewastopola, w której również mają zamiar nielegalnie wykorzystać turbiny zakupione w Siemensie. Uruchomienie budowanych elektrowni jest planowane jesienią.

Przypomnijmy, że w ramach sankcji nałożonych przez Unię Europejską, zabronione jest eksportowanie na Krym towarów i technologii związanych z transportem, telekomunikacją i sektorem energetycznym oraz wydobyciem ropy naftowej, gazu i surowców mineralnych. Siemens, który sprzedał Rosji turbiny gazowe, twierdzi, że został oszukany. Według niego przeznaczeniem turbin była budowana elektrownia w Tamanie w Kraju Krasnodarskim, a nie Krym. Niemiecki producent utrzymuje, że gdyby wiedział, że turbiny trafią na Krym, do transakcji nigdy by nie doszło. Strona rosyjska twierdzi, że wszystko odbyło się legalnie – firma OAO Technopromeksport (należąca do koncernu Rostech) w 2016 roku w związku z „bankructwem” zwróciła się do Siemensa z propozycją odkupienia turbin, lecz niemiecka firma nie była tym zainteresowana. W związku z tym turbiny zostały sprzedane innemu nabywcy – okazała się nim także należąca do Rostechu firma OOO Technopromeksport. Turbiny miały po tym przejść modernizację i a ich parametry zostały „dostosowane pod projekt”, czyli pod budowę elektrowni na Krymie. Rosyjska firma twierdzi, że przy tym „wykorzystano rosyjskie know-how, zakupiono dodatkowe wyposażenie. Firma poniosła koszty związane z transportem, instalacją i certyfikacją.”

CZYTAJ TAKŻE: Siemens dostarczy turbiny za 380 mln euro dla nowej elektrowni w Rosji

Kresy.pl / Deutsche Welle

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Poraża mnie ta naiwność DW. Podejrzewam że montaż i rozruch turbiny, przeprowadzili fachowcy z Niemiec,lub Rosjanie (w tym kierunku) wyszkoleni w Niemczech ?