Najnowszy smartfon chińskiego potentata Huawei będzie pokazywał położenie używając chińskiego systemu geolokalizacyjnego Beidou.

Chiński koncern technologiczny zaprezentował we wtorek nowy smartfon Mate 50, wraz z tabletem MatePad Pro i smartwatchem Watch GT 3 Pro. Nowy smartfon ma być świadectwem przystosowania się do sankcji jakie na Huawei nałożyli Amerykanie.

Huawei Mate 50 może pochwalić się unowocześnionym aparatem z 4 obiektywami ułożonymi w okrąg. Telefon obsługuje również Harmony 3.0, najnowszą wersję opracowanego przez Huawei systemu operacyjnego, który został po raz pierwszy wdrożony w 2019 roku po tym, jak firma została odcięta od korzystania z oprogramowania Google Android z powodu sankcji USA, zrelacjonował portal telewizji CNBC.

Mate 50 nie ma natomiast łączności z superszybkimi sieciami 5G po tym, jak sankcje USA odcięły firmę od kluczowego chipa potrzebnego do takiej operacyjności. Zamiast tego telefon łączy się z sieciami 4G poprzedniej generacji.

Huawei twierdzi, że jest to pierwszy wdrożony do masowej sprzedaży smartfon, który może łączyć się z chińską siecią satelitarną Beidou. Beidou został ukończony w 2020 roku i jest rywalem globalnego systemu pozycjonowania (GPS) należącego do rządu USA. Łączność z Beidou oznacza, że ​​użytkownicy będą mogli nie tylko lokalizować się, ale też wysyłać wiadomości, nawet gdy stracą połączenie z naziemną siecią komórkową.

Mate 50 trafił do przedsprzedaży w Chinach we wtorek, a cena wynosi obecnie 4999 juanów (718 dol.), a Mate 50 Pro, o bardziej zaawansowanych parametrach, kosztuje co najmniej 6799 juanów (1006 dol.).

Huawei stara się utrzymać pozycję na rynku smartfonów po sankcjach USA, które odcięły firmę od kluczowych komponentów i oprogramowania oraz nadszarpnęły jej pijar. Huawei był kiedyś największym graczem na rynku smartfonów na świecie, ale teraz ma mały udział w rynku.

Firma ma nadzieję, że jej inne produkty, takie jak tablet, smartwatch i inne akcesoria, złagodzą skutki sankcji. Jednak Huawei, który zyskał na znaczeniu dzięki swojej działalności w zakresie sprzętu telekomunikacyjnego, w ciągu ostatnich dwóch lat przestawił się na nowe obszary wzrostu, w tym oprogramowanie i przetwarzanie w chmurze.

Od niedawna Huawei rozwija biznes w sektorze motoryzacyjnym, koncentrując się na pojazdach elektrycznych. Koncern w Shenzhen w południowych Chinach nie produkuje całych maszyn, ale dostarcza do nich niektóre podzespoły.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek Huawei wprowadził na rynek również samochód elektryczny AITO M5. Został on skonstruowany we współpracy z chińskim producentem samochodów Seres. Samochód zawiera system operacyjny Harmony OS firmy Huawei dla cyfrowego kokpitu i systemu informacyjno-rozrywkowego oraz system komputerowy do regulacji momentu obrotowego pojazdu. Huawei powiedział, że pomaga to poprawić kontrolę nad pojazdem.

Wiele chińskich firm technologicznych, w tym gigant cyfrowy Baidu i producent smartfonów Xiaomi, weszło na rynek pojazdów elektrycznych, aby uchwycić kawałek tortu na szybko rozwijającym się rynku pojazdów elektrycznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu 2019 roku do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju 2020 r. Departament Handlu USA wpisał Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką.

cnbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz