Arktyka może stać się międzynarodowym teatrem wojennym ze względu na zwiększoną obecność wojskową różnych państw, ostrzegło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Resort uważa, że ​​dążenie Szwecji i Finlandii do członkostwa w NATO pogarsza sytuację.

"Dążenie Finlandii i Szwecji do przystąpienia do NATO jest przejawem tendencji wzmagania aktywności wojskowej w Arktyce i na 'dużych szerokościach geograficznych'" – powiedział RIA Novosti Nikołaj Korczunow, reprezentant Rosji w Radzie Arktycznej.

„To oczywiście bardzo niepokojący trend – przekształcenie regionu Arktyki w międzynarodowy teatr działań wojennych. To może nas niepokoić” – powiedział dyplomata.

Rzeszów, który stał się logistycznym hubem, przez który przechodzi pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy, otrzymał od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytuł "Miasto-ratownik".

Wołodymyr Zełenski poinformował o uhonorowaniu Rzeszowa w niedzielę z trybuny ukraińskiego parlamentu na specjalnym posiedzeniu z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Przed tym przemówieniem podpisałem dekret stwierdzający szczególną rolę polskiego miasta Rzeszów. Wprowadziłem specjalny honorowy tytuł „Miasto-ratownik” dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś robią to, co niemożliwe, by nam pomóc, pomóc naszym ludziom, pomóc naszej armii. W imieniu całego narodu ukraińskiego pragnę wyrazić wdzięczność miastu Rzeszów, pierwszemu miastu-ratownikowi" – powiedział prezydent Ukrainy.

Holenderski rząd sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej, która planuje sprowadzić do Unii Europejskiej większą liczbę imigrantów zarobkowych z Afryki Północnej.

W czwartek Tweede Kamer, izba niższa holenderskiego parlamentu, debatowała nad przedstawioną w kwietniu propozycją Komisji Europejskiej. Chodziło o plan Brukseli, dotyczący sprowadzenia do Europy pracowników z Afryki. Zdaniem KE, afrykańscy imigranci mieliby być planowo ściągani do krajów członkowskich Unii Europejskiej, „aby rozwiązać problem braku siły roboczej i przyciągnąć osoby o umiejętnościach i talentach, których potrzebuje UE”.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Choć przedstawiciele władz Szwecji i Finlandii określają swoje rozmowy z prezydentem Turcji jako dobre, to według relacji tureckich, Recep Tayyip Erdogan miał ponowić żądania dotyczące Kurdów i embarga na broń.

W sobotę premier Szwecji Magdalena Andersson i prezydent Finlandii Sauli Niinisto odbyli rozmowy telefoniczne z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Ocenili je jako dobre.

Niemiecki minister finansów Christian Lindner odrzucił zaciągnięcie wspólnego długu UE na pokrycie kosztów odbudowy Ukrainy po tym, jak Komisja Europejska zaproponowała ten pomysł 19 maja. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%