Długie lata stagnacji sprawiły, że japońska gospodarka spadła w globalnym rankingu spadając z podium. Trzecią największą gospodarką świata stały się Niemcy.
Według danych opublikowanych przez rząd w Tokio, japońska gospodarka skurczyła się w ostatnim kwartale 2023 roku nieoczekiwanie o 0,4 procent. W ciągu trzeciego kwartału ubiegłego roku japoński PKB zmniejszył się aż o 3,3 procent, co oznacza, że kraj wszedł w techniczną recesję, podkreślił portal Politico, choć w skali całego roku Japończykom udało się jeszcze odnotować wzrost o 1,9 proc., co podkreślił z kolei “The Guardian”.
Niemcy z PKB na poziomie 4,5 biliona dolarów zajęły więc miejsce Japonii, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym i Chinom pod względem wielkości gospodarki. RFN nieznacznie wyprzedza już Japonię, której PKB wynosi 4,2 biliona dolarów, podlicza portal. Jednak także niemiecka gospodarka skurczyła się w zeszłym roku. Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecki PKB spadł w stosunku rocznym o 0,3 procent, za co odpowiedzialne mają być „rosnące stopy procentowe oraz słabszy popyt krajowy i zagraniczny”.
Już w październiku ubiegłego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidywał, że PKB Niemiec rzeczywiście przewyższy gospodarkę Japonii w 2024 r. Politico ocenia, że do spadku pozycji gospodarki “kraju kwitnącej wiśni” przyczyniło się również osłabienie japońskiej waluty – jena względem dolara.
Podczas gdy japońscy producenci samochodów i inni eksporterzy skorzystali na słabym jenie – co sprawia, że ich towary są tańsze na rynku międzynarodowym – kryzys siły roboczej w tym kraju jest większy niż w Niemczech.
“The Guardian” znalazł jednak punkty wspólne między Japonią a Niemcami. Podobnie jak Japonia, Niemcy są ubogie w surowce naturalne, mają starzejące się społeczeństwo i są w dużym stopniu uzależnione od eksportu. Największą gospodarką Europy wstrząsnęły także rosnące ceny energii spowodowane odcięciem się od rosyjskich surowców, rosnące stopy procentowe w strefie euro i chroniczny niedobór wykwalifikowanej siły roboczej.
Minister rewitalizacji gospodarki Yoshitaka Shindo powiedział reporterom, że Niemcy, przeskakując Japonię, pokazały, że „konieczne” jest promowanie reform strukturalnych, w tym zapewnienie większej liczbie kobiet pracy w pełnym wymiarze godzin i zmniejszenie barier dla inwestycji zagranicznych.
Niemcy są od dawna pierwszą gospodarką Europy. Byli już trzecią gospodarką świata do czasu, gdy w 2007 r. zostały wyprzedzone przez Chiny.
Czytaj także: Media: Japonia przeznaczy na pomoc dla Ukrainy ponad 100 milionów dolarów
politico.eu/theguardian.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!