Prokuratura w Hamburgu wniosła akt oskarżenia przeciwko 92-letniemu byłemu strażnikowi w obozie koncentracyjnym Stutthof (Sztutowo koło Gdańska). Bruno D. jest oskarżony o pomocnictwo w zamordowaniu 5230 ofiar tego obozu w czasie 9 miesięcy służby. – podał w czwartek Reuters powołując się na Die Welt.

Bruno D. służył jako strażnik w KL Stutthof od 9. sierpnia 1944 roku do 26. kwietnia 1945 roku. Prokurator Lars Mahnke ustalił, że w tym czasie w obozie zmarło lub zostało zabitych co najmniej 5230 ludzi.

Były esesman zeznał podczas przesłuchania w ubiegłym roku, że był świadkiem, jak do komór gazowych prowadzono więźniów obozu. Twierdził, że czuł się źle widząc to. Wiedział, że ofiary były Żydami, którzy nie popełnili żadnego przestępstwa. „Co dobrego dałoby, gdybym stamtąd odszedł? Po prostu znaleźliby kogoś innego” – mówił prokuratorom. Bruno D. trafił do obozu jako strażnik w wieku 17 lat, jak mówił, tylko dlatego, że z powodu stanu zdrowia nie mógł służyć w wojsku. Zapewniał, że nie był sympatykiem nazizmu.

Jak pisze Reuters, sprawa Brunona D. będzie jednym z ostatnich takich przypadków, ponieważ żyje już tylko garstka osób zaangażowanych w zbrodnie nazistowskich Niemiec. W ubiegłym roku wstrzymano sprawę przeciw innemu byłemu strażnikowi z KL Stutthof – uznano, iż był zbyt niedołężny, by stanąć przed sądem.

Obóz KL Stuffthof powstał w 1939 roku w pobliżu miejscowości Sztutowo w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo był przeznaczony dla Polaków, później zaczęły trafiać do niego osoby innych narodowości. W ciągu 5 lat przeszło przez obóz 110 tys. więźniów, z czego zginęło 63-65 tys. 28 tys. ofiar KL Stutthof było Żydami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Historyczny proces Iwana Demianiuka

Kresy.pl / Reuters / PAP / stutthof.org / welt.de
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz