Nowy premier Japonii Yoshihide Suga rozpoczął swoją wyprawę do Azji Południowo-Wschodniej. Wizyta w Wietnamie przyniosła ważne porozumienie.

Suga ruszył na czterodniową oficjalną wyprawę do Wietnamu i Indonezji w niedzielę. W Hanoi nowy premier Japonii podpisał porozumienia ważne na poziomie strategicznym i ekonomicznym. „Kraj kwitnącej wiśni” zgodził się w nich między innymi na sprzedaż Wietnamczykom sprzętu wojskowego, ale też technologii wojskowych, które zwiększą potencjał odstraszania ich kraju, jak zrelacjonował w poniedziałek portal singapurskiej telewizji CNA.

„To duży krok na płaszczyźnie bezpieczeństwa dla obu krajów, że osiągnęliśmy zasadniczo porozumienie w sprawie transferu sprzętu wojskowego i technologii” – powiedział premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc. Z kolei Suga określił państwo-gospodarza jako ważnego aktora w regionie, który przyczynia się do utrzymania w nim pokoju, stabilności i wolnego handlu.

Jak relacjonuje portal gazety „The Japan Times” szefowie rządów dwóch państw ustalili zasadę uzgadniania stanowiska w kwestii rozgraniczeń wód terytorialnych i stref ekonomicznych na Morzu Południowochińskim. Na tym kluczowym z punktu widzenia handlu międzynarodowego akwenie zarówno Japonia jak i Wietnam mają pole konfliktu z Chińską Republiką Ludową, która uznaje większą jego część za swoją strefę ekonomiczną. Dwaj premierzy podkreślili więc zasadę „wolnego żeglowania” na Morzu Południowochińskim i rozwiązywania konfliktów metodami pokojowymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Powojenna Japonia, zgodnie ze swoją pacyfistyczną konstytucją prowadziła politykę nie sprzedawania broni innym państwom. Zasada ta została uchylona dopiero w 2014 r., ale nawet potem Japończycy eksportowali uzbrojenie tylko do wybranych krajów. Polityczne porozumienie z Hanoi w tej sprawie ma więc duże znaczenie. Japończycy negocjują podobne porozumienia z Indonezją i Tajlandią, jak podała CNA. Jak podaje „The Japan Times” Wietnamczycy są zainteresowani przede wszystkim środkami zwiadu.

Innym elementem zbliżenia japońsko-wietnamskiego jest polityka Tokio dywersyfikacji łańcuchów dostaw i zaangażowania kapitałowego. Już poprzedni rząd Shinzo Abe obiecał środki finansowe przedsiębiorcom, którzy przemieszczą produkcję z Chin do innych państw. Połowa z 30 japońskich firm, które skorzystały z 222,9 mln dol. z tego programu przeniosła swoje interesy z ChRL właśnie do Wietnamu. Phuc zadeklarował gotowość władz Wietnamu do instytucjonalnego wspierania japońskich inwestycji, na przykład poprzez wsparcie w przygotowywaniu siły roboczej czy infrastruktury mieszkaniowej dla pracowników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach usprawnienia współpracy ekonomicznej premierzy uzgodnili specjalną „ścieżkę” dla podróży biznesowych. Menadżerzy i pracownicy wykwalifikowani będą mogli przemieszczać się między dwoma państwami bez konieczności przechodzenia 14-dniowej kwarantanny.

channelsnewsasia.com/japantimes.co.jp/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz