Najwyższy oficer wojskowy USA w regionie Indo-Pacyfiku uda się w przyszłym tygodniu do Tokio, ogłosiło w czwartek japońskie Ministerstwo Obrony.

Szef sztabu Sił Samoobrony Yoshihide Yoshida powiedział, że w poniedziałek przeprowadzi rozmowy z szefem amerykańskiego Dowództwa Sił Zbrojnych USA na Indo-Pacyfiku Johnem Aquilino. Będzie to prawdopodobnie ostatnia wizyta Aquilino w Tokio jako dowódcy na obejmującym Japonię teatrze wojennym. Generałowie mają omówić planowaną zmianę ram dowodzenia i kontroli sił amerykańskich w Japonii, jak podał “The Japan Times”.

Yoshida powiedział na konferencji prasowej w ministerstwie, że dyskusje między nimi będą koncentrować się na wzmocnieniu zdolności odstraszania i reagowania sojuszu amerykańsko-japońskiego w nawiązaniu zeszłotygodniego  spotkania premiera Fumio Kishidy a i prezydenta USA Joe Bidena. Przywódcy ogłosili „nową erę” dla sojuszu swoich krajów, nazywając go „globalnym partnerstwem”, a obaj zapowiadali poprawę więzi obronnych, chcąc wzmocnić rolę Japonii w przeciwstawianiu się rosnącej asertywności Chin w regionie.

Jednak jednym z najważniejszych decyzji, podjętych na szczycie, były plany reorganizacji ram dowodzenia i kontroli armii amerykańskiej w Japonii, ponieważ Siły Samoobrony chcą ustanowić stałe wspólne dowództwo operacyjne do marca przyszłego roku. Według wspólnego oświadczenia wydanego po zeszłotygodniowym szczycie odnowione amerykańskie ramy dowodzenia i kontroli w Japonii pomogłyby „umożliwić płynną integrację operacji i zdolności oraz umożliwiłyby większą interoperacyjność i planowanie między siłami amerykańskimi i japońskimi w czasie pokoju i w sytuacjach awaryjnych”, podaje “The Japan Times”.

Yoshida powiedział, że „wzmocnienie koordynacji i współpracy w zakresie dowodzenia i kontroli” prawdopodobnie znajdzie się w porządku obrad jego rozmów z Aquilino, a także dyskusji na temat wsparcia wojskowego USA i szkoleń dla Japończyków w zakresie broni rakietowej zwłaszcza pocisków Tomahawk, które Japonia zakupiła od USA.

Obaj prawdopodobnie omówią także animowanie wielostronnych formatów współpracy: Japonia-USA-Australia, Japonia-USA-Korea Południowa i Japonia-USA-Wielka Brytania. Zarówno Tokio, jak i Waszyngton chciały rozszerzyć te tak zwane “minilateralne” foramty z partnerami o podobnych postawach w sferze bezpieczeństwa.

Wizyta Aquilino ma miejsce w momencie, gdy admirał, który objął Dowództwo Indo-Pacyfiku w 2021 r., ma w przyszłym miesiącu przekazać stery admirałowi Samuelowi Paparo, mający też doświadczenie operowania w regionie.

Jako szef Dowództwa Indo-Pacyfiku Aquilino głośno krytykował działania wojskowe Chin w regionie. W zeszłym miesiącu powiedział Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, że Pekin podtrzymuje swój cel, jakim jest możliwość inwazji na Tajwan do 2027 r., pracując nad rozbudową Armii Ludowo-Wyzwoleńczej „na skalę niewidzianą” od II wojny światowej.

Czytaj także: Brytyjczycy chcą rozszerzenie antychińskiego sojuszu

japantimes.co.jp/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply