AUKUS to format jednoczący państwa anglosaskie w celu ograniczania Chin na Dalekim Wschodzie. Londyn chciałby włączenia do niego także Indii i Japonii.

Informację o stanowisku Wielkiej Brytanii podała w piątek telewizja Sky News. Przedstawił je przewodniczący Komitetu Obrony Zjednoczonego Królestwa Tobias Ellwood. Uznał on, że porozumienie w sprawie pogłębionej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa zawarte we wrześniu 2021 r. przez jego państwo, Australię i Stany Zjednoczone powinno zostać rozszerzone o Indie i Japonię.

Tak zwane AUKUS ma być formatem koordynatowania polityki w regionie Dalekiego Wschodu oraz wymiany informacji wywiadowczych i poufnych. Jego ostrze jest wymierzone wyraźnie przeciwko Chińskiej Republice Ludowej, która jeszcze za administracji Baracka Obamy została zdefiniowana przez Waszyngton jako główny, strategiczny przeciwnik.

Nieprzypadkowo też Londyn wyszedł z inicjatywą wciągnięcia do formatu ograniczania ambicji Chin w regionie Japonii i Australii. Ta pierwsza to niemal tradycyjny, główny rywal Chin w Azji Wschodniej, który od czasu drugiej wojny światowej jest właściwie protektoratem USA. Dopiero w poprzedniej dekadzie japońskie elity podjęły poważne kroki na rzecz zwiększania samodzielnych zdolności ofensywnych ich Sił Samoobrony.

Australia w coraz większym stopniu wkomponowuje się w działania rywali Chin takich jak USA, Japonia i Indie. We listopadzie 2020 roku premier Australii podpisał w Tokio umowę o współpracy wojskowej z Japonią. Z kolei w kwietniu br. Australia wycofała się się dwóch umów w ramach „Pasa i drogi”, co wywołało krytyczną reakcję ambasady ChRL w Canberrze.

Od 2018 r. trwa oziębienie relacji australisko-chińskich rozpoczęte przez wykluczenie przez Canberrę Huawei z lokalnych inwestycji. Po wybuchu pandemii koronawirusa Australia sugerowała, że jej zakres wynika z nieprawidłowych działań władz ChRL i domagała się w tej sprawie międzynarodowego badania.

Chiny zareagowały ostro. Efektem tego było wprowadzenie przez ChRL zakazały importu australijskiego jęczmienia, pszenicy, cukru, wina czerwonego, drewna, węgla, homarów, rudy miedzi i miedzi wytopionej z Australii. Australijczycy z kolei zerwali porozumienia związane z sztandarową ideą władz Chin – „Pasa i drogi”.

Do pogorszenia relacji między Chinami a Indiami doszło z kolei na tle starć żołnierzy dwóch państw w pasie spornej granicy w Himalajach. Indie uczestniczą w formacie ćwiczeń morskich MALABAR z USA i Japonią, do których w 2020 r. dołączyła właśnie Australia. Cztery państwa tworzą w regionie format QUAD.

“W rzeczywistości AUKUS kładzie podwaliny pod nową regionalną, a nawet globalną organizację sojuszu wojskowego, która ma stopniowo rozwijać się w AUKUS Plus poprzez ciągłą ekspansję, uzupełniając w ten sposób globalne strategiczne ukierunkowanie USA na wschód” powiedział dziennikowi “Global Times” Yang Xiyu, starszy pracownik naukowy w Chińskim Instytucie Studiów Międzynarodowych.

Gao Jian, dyrektor Centrum Studiów Brytyjskich w Szanghaju uznał z kolei, że taka propozycja Londynu dyktowana jest “Przestarzałą ideologią polityczną” oznaczającą “pozyskiwanie niektórych krajów regionu w celu konfrontacji z innymi głównymi krajami regionu” i której celem jest “obrona zachodniego systemu hegemonii, zdominowanego przez Stany Zjednoczone na gruncie ideologii”. Gao oskarżył USA o “zimnowojenną mentalność i hegemoniczną świadomość”.

skynews.com.au/globaltimes.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply