Niemcy sprzeciwiają się planom Brukseli dot. przejęcia zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na rzecz odbudowy Ukrainy, ostrzegając, że pochopny ruch może spowodować ryzyko prawne lub finansowe – podaje Financial Times.

Komisja Europejska pracuje nad planem, który miałby przynieść miliardy euro, wymagając od instytucji finansowych posiadających zamrożone rosyjskie aktywa, przekazania części wygenerowanych zysków i wykorzystania ich na odbudowę Ukrainy. Jednak w następstwie obaw zasygnalizowanych przez Europejski Bank Centralny, Berlin i inne stolice wezwały do dalszej refleksji nad pomysłami – pisze w poniedziałek Financial Times.

Wysocy urzędnicy niemieckiego rządu powiedzieli, że wątpią, czy plan zdobędzie wystarczające poparcie, ponieważ ryzyko prawne jest zbyt wysokie – podkreśla FT.

Przedstawiciel niemieckiego MSZ przekazał, że Moskwa “będzie musiała zapłacić za szkody, które wyrządziła na Ukrainie”. Zaznaczył, że Niemcy robią “wszystko, co w ich mocy prawnej”, aby zlokalizować i zamrozić aktywa osób i firm objętych sankcjami. Zastrzegł jednak, że pomysł wykorzystania rosyjskich funduszy na odbudowę Ukrainy rodzi “skomplikowane kwestie finansowe i prawne”.

Inny niemiecki urzędnik podkreślił, że gdyby UE wzięła pieniądze z rosyjskiego banku centralnego, stworzyłoby to precedens dla innych krajów, przede wszystkim dla Polski, umożliwiając im dochodzenie roszczeń wobec Berlina za zniszczenia w czasie II wojny światowej.

Podczas środowego spotkania z Komisją Europejską kilku dyplomatów zaapelowało o ostrożność, twierdząc, że przed złożeniem formalnej propozycji należy odpowiedzieć na ważne pytania – pisze FT.

Z kolei agencja Bloomberg informowała w ubiegłym tygodniu, że grupa robocza Unii Europejskiej, która badała, w jaki sposób UE może korzystać z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego mówi, iż nie ma prawnych środków, aby po prostu skonfiskować fundusze.

Grupa robocza nie widzi „żadnej wiarygodnej drogi prawnej pozwalającej na konfiskatę zamrożonych lub unieruchomionych aktywów wyłącznie na podstawie tego, że są one objęte środkami ograniczającymi prawa unijnego”.

Zobacz także: Estonia chce przekazać rosyjskie zamrożone aktywa Ukrainie

ft.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply