Grupa robocza Unii Europejskiej, która badała, w jaki sposób UE może korzystać z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego mówi, że nie ma prawnych środków, aby po prostu skonfiskować fundusze, informuje Bloomberg, powołując się na uzyskane dokumenty.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Bloomberg powołując się na uzyskane dokumenty, grupa robocza Unii Europejskiej, która badała, w jaki sposób UE może korzystać z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego mówi, że nie ma prawnych środków, aby po prostu skonfiskować fundusze.

Grupa robocza nie widzi „żadnej wiarygodnej drogi prawnej pozwalającej na konfiskatę zamrożonych lub unieruchomionych aktywów wyłącznie na podstawie tego, że są one objęte środkami ograniczającymi prawa unijnego”.

Grupa bada dwie inne opcje wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów o łącznej wartości ponad 200 miliardów euro i wysłania ich na Ukrainę. Pierwsza — inwestowanie rosyjskich aktywów i kierowanie wpływów na Ukrainę — niesie ze sobą znaczne ryzyko prawne, twierdzi grupa.

Druga opcja, zwana wkładem nieoczekiwanym, wymagałaby od firm z dużymi rosyjskimi holdingami, które generują zyski, przekazywania części tych zysków do UE. Zmniejszyłoby to ekspozycję prawną UE, ponieważ nie zarządzałaby ona bezpośrednio funduszami.

Chociaż rosyjskie aktywa europejskich banków i firm są zamrożone, nadal generują zyski, osiągając prawie 750 milionów euro  w pierwszym kwartale tego roku.

Kraje UE powinny rozważyć przejęcie zamrożonych rosyjskich rezerw walutowych, aby pokryć koszty odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją – oświadczył wcześniej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Rosja informowała w marcu, że sankcjami objęto 300 mld dolarów z jej rezerw złota i walut, wynoszących łącznie ponad 600 mld dolarów. “Mamy te pieniądze w kieszeniach, a zatem niech ktoś mi wytłumaczy, dlaczego można było tak zrobić z pieniędzmi afgańskimi, a nie można z rosyjskimi” – dodał.

Odniósł się w ten sposób do decyzji Stanów Zjednoczonych z lutego, przewidującej przejęcie 3,5 mld dolarów należących do banku centralnego Afganistanu. Skonfiskowane pieniądze będą mogły zostać przekazane m.in. ofiarom terroryzmu talibów.

„To jedno z najważniejszych pytań politycznych na stole: kto zapłaci za odbudowę Ukrainy?” – zaznaczył Borrell.

Kresy.pl/Bloomberg

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply