Rosyjski czołg podstawowy T-90M „Proryw” przyćmiewa zachodnie czołgi Leopard i Abrams pod względem osiągów – uważa wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Jak przekazała w czwartek rosyjska, państwowa agencja prasowa Tass, były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew uważa, że czołgi T-90M „przyćmiewają zachodnie czołgi Leopard i Abrams pod względem osiągów”.

„Produkujemy godne typy uzbrojenia, sprzętu wojskowego i specjalnego oraz systemy uzbrojenia. Marki są dobrze znane i mogę wymienić tylko kilka z nich. Jest całkiem oczywiste, że powiedzmy T-90M „Proryw” to nasz najnowszy czołg, ale moim zdaniem to najlepszy czołg na świecie. Na świecie! Bez wątpienia przewyższa Leoparda, Challengera czy Abramsa, zwłaszcza pod względem osiągów i masy” – uważa Miedwiediew.

W obecnej sytuacji „najważniejsze jest wyprodukowanie tego wszystkiego w wymaganej ilości” – podkreślił Miedwiediew. W tym celu w Rosji uruchamiane są nowe zakłady produkcyjne – dodał.

„Jakiś czas temu o tym nie myśleliśmy, ale uruchomienie nowych zakładów produkcji broni stało się koniecznością. Przypomnę, że Związkowi Sowieckiemu zajęło kilka lat osiągnięcie przynajmniej równowagi z hitlerowskimi Niemcami w okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i broń nie pojawiła się od razu” – dodałMiedwiediew.

„Ostatnio czytałem depesze Naczelnego Wodza Józefa Wissarionowicza Stalina w sprawach przemysłu obronnego. Nie będę o tym teraz mówić, bo nie chcę wybiegać w przyszłość i chcę wysłać te telegramy do fabryki dyrektorów, żeby ich rozweselić. Warto o nich wspomnieć” – powiedział polityk.

Przypomnijmy, we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder poinformował, że USA zmieniły kurs i wyślą na Ukrainę czołgi Abrams w starszej wersji. Dzięki temu, wozy te szybciej znajdą się w rękach ukraińskich żołnierzy.

„Po dalszych badaniach i analizach nad tym, jak to najlepiej zrobić, Departament Obrony w bliskiej koordynacji z Ukrainy podjął decyzję o dostarczeniu [Ukraińcom – red.] czołgu Abram s w wariancie M1A1, co umożliwi nam znaczne przyspieszenie terminów dostaw i dostarczenie tego ważnego sprzętu na Ukrainę do jesieni tego roku” – powiedział Ryder podczas konferencji prasowej.

Wcześniej Amerykanie planowali dostarczenie Ukraińcom czołgów Abrams w wersji M1A2. Zostanie wysłanych 31 pojazdów M1A1.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz