Federalna Służba bezpieczeństwa podała, że obywatelka Polski została zatrzymana za wzięcie 20 tys. euro łapówki w związku ze sprawą przemytu alkoholu. Według rosyjskich mediów, była szefową jednego z wydziałów Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej i stąd posiadała status dyplomaty.

W środę rano rosyjskie media poinformowały o zatrzymaniu przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa obywatelki Polski, „pracownicy organizacji międzynarodowej ze statusem dyplomaty”. Według FSB, zatrzymano ją w Rosji, podczas próby przyjęcia łapówki za przygotowanie fikcyjnych dokumentów, mających umożliwić zwolnienie z opłat celnych przy imporcie alkoholu. Miała przyjąć 20 tys. euro łapówki.

Poinformowano też, że w toku działań operacyjno – śledczych i przeszukań zatrzymano trzech obywateli Rosji, zajmujących się przemytem alkoholu. Skonfiskowano łącznie ponad 40 ton nielegalnego alkoholu o wartości ponad 2 mln dol.

Rosyjskie służby podały też, że Polka została uznana przez MSZ Rosji „persona non grata”. Nakazano jej w ciągu tygodnia opuścić terytorium FR.

FSB podaje nazwisko zatrzymanej: Małgorzata Ewa B. Według dostępnych informacji, to tłumaczka przysięgła języka rosyjskiego. Jak wynika z jednego z dostępnych dokumentów konsularnych, w 2020 roku mieszała w Moskwie i była tam członkiem obwodowej komisji wyborczej w czasie wyborów Prezydenta RP. Wcześniej pracowała w polskiej ambasadzie, jako III sekretarz.

Z kolei agencja TASS poinformowała, że Małgorzata B., jako posiadaczka statusu dyplomaty, była kierownikiem wydziału planowania strategicznego i rozwoju w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej.

Czytaj także: 45 wydalonych rosyjskich dyplomatów opuściło Polskę

Agencja TASS opisuje nagranie operacyjne z zatrzymania polskiej obywatelki. Jak podano, widać na nim, jak wychodzi z budynku przy ulicy w Moskwie, gdzie mieści się siedziba wspomnianego banku i idzie wzdłuż niego z mężczyzną, który do niej podszedł. Następnie mówi ze śmiechem „już jesteśmy jak szpiedzy. Bardzo wam dziękuję” i bierze kopertę. Niedługo później została zatrzymana.

TASS / Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz