Kampania prezydencka w Rosji: spadły notowania Putina

W miastach liczących powyżej miliona mieszkańców, w których mieszka jedna czwarta rosyjskich wyborców, mocno spadły notowania urzędującego prezydenta.

Nieoczekiwaną tendencję pokazał sondaż przeprowadzony w największych rosyjskich miastach przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). – podał w środę rosyjski dziennik „Wiedomosti”. Okazało się, że w Moskwie i Petersburgu notowania prezydenta Władimira Putina od 10. stycznia do 18. lutego br. spadły z 69,7 proc. do 57,1 proc. W innych miastach o ludności powyżej 1 miliona mieszkańców popularność prezydenta spadła o 12 punktów procentowych jeszcze wcześniej – pod koniec ubiegłego roku. Później notowania Putina minimalnie wzrosły w tej grupie o 2 punkty. Analogiczne trendy zaobserwowano w miastach do 500 tys. mieszkańców. W pozostałej grupach miejscowości popularność urzędującego prezydenta utrzymuje się na stabilnym poziomie.

W dużych miastach, czynnik strachu i presja administracyjna jest słabsza. Ponadto ich mieszkańcy mają wyższe oczekiwania, więcej źródeł informacji, dlatego są bardziej krytyczni wobec władzy. – tłumaczy wyniki sondażu dyrektor WCIOM Walerij Fiedorow. Jego zdaniem spadek notowań Putina to efekt rozpoczętej kampanii wyborczej – wyborcy zauważyli, że są także inni kandydaci, przez co rosyjski prezydent stracił część elektoratu. Socjolog nie przewiduje jednak dalszych większych wahań preferencji wyborczych.

Wyniki sondażu pokazały także wzrost liczby niezdecydowanych wyborców w wielkich miastach.

Sondaż WCIOM został przeprowadzony przed orędziem wygłoszonym przez Władimira Putina 1. marca do Zgromadzenia Federalnego. Rosyjski prezydent składał w nim obietnice socjalne a także groził użyciem broni jądrowej w odpowiedzi na atak nuklearny lub atak z użyciem innej broni masowego rażenia przeciwko sojusznikom Rosji lub na konwencjonalny atak na Rosję, jeśli zagraża on samemu istnieniu państwa. W opinii Fiedorowa orędzie nie będzie miało większego wpływu na notowania prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 18 marca br. Oprócz Putina w wyborach startują lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski, przedstawiciel Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Grudinin, Grigorij Jawlinski z partii Jabłoko, Borys Titow z Partii Wzrostu, Siergiej Baburin (Rosyjski Związek Ogólnonarodowy), Maksim Surajkin (Komuniści Rosji) a także Ksenia Sobczak (Inicjatywa Obywatelska).

Kresy.pl / Wiedomosti

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz