Deputowanego jednego z moskiewskich okręgów skazano na 7 lat bezwzględnego pozbawienia wolności na podstawie przepisów zabraniających świadomego rozprzestrzeniania „fałszywych informacji” o działaniach rosyjskiej armii. To pierwszy taki wyrok w Rosji.

Jak podaje agencja Interfax, mieszczanskij sąd Moskwy skazał w piątek deputowanego okręgu krasnosielskiego w Moskwie, Aleksieja Gorinowa, na 7 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Gorinowa uznano winnym „publicznego rozprzestrzeniania świadomie nieprawdziwych informacji o wykorzystaniu Sił Zbrojnych Rosyjskiej Federacji”. Wysokość kary jest zgodna z tym, czego żądał prokurator.

Media zauważają, że jest to pierwszy wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności wydany w Rosji na podstawie przepisu, który uchwalono już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, którego celem jest zamykanie ust wewnętrznym krytykom wojny na Ukrainie.

Jak podaje rosyjski opozycyjny portal Meduza, powodem wszczęcia sprawy karnej przeciw Gorinowowi były słowa wypowiedziane na posiedzeniu rady deputowanych w dniu 15 marca, na którym dyskutowano o zasadności przeprowadzenia konkursu rysunków dziecięcych. Przeprowadzeniu konkursu sprzeciwili się Gorinow i naczelnik okręgu Jelena Kotienoczkina, tłumacząc, że Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą.

Gorinow i Kotienoczkina nazwali działania Rosji wojną, a nie „specjalną operacją wojskową”, wspomnieli o śmierci dzieci na Ukrainie i stwierdzili, że Rosja przekształciła się w „państwo faszystowskie”.

Deputowany proponował, by posiedzenie rady zacząć minutą ciszy dla uczczenia ofiar wojny na Ukrainie.

Kotienoczkina, która przebywa za granicą, również jest podejrzana w tej sprawie i została aresztowana zaocznie.

CZYTAJ TAKŻE: Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk skazani na śmierć przez sąd DRL

Kresy.pl / Interfax / meduza.io / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz