Rosyjskie MSW ogłosiło we wtorek, że umarza sprawę karną przeciwko dziennikarzowi śledczemu Iwanowi Gołunowi z powodu braku dowodów. Wcześniej zarzucano mu posiadanie narkotyków i próbowano aresztować. W jego obronie wystąpiło kilka tysięcy rosyjskich dziennikarzy, intelektualistów i artystów. Teraz dziennikarz portalu „Meduza” jest na wolności a szef MSW Władimir Kołokolcew zapowiedział wystąpienie z wnioskiem do prezydenta Putina o zwolnienie dwóch generałów policji.

Jak podaje Interfax, Gołunowa zatrzymano 6. czerwca w centrum Moskwy. Moskiewska policja ogłosiła, że znaleziono przy nim i w jego domu narkotyki. Został oskarżony o próbę handlu narkotykami w dużej ilości. Dziennikarz nie przyznał się do winy i twierdził, że oskarżenie może być zemstą za jego publikacje o mafii pogrzebowej. Obrona sugerowała, że narkotyki mogły zostać mu podrzucone. 8. czerwca sąd umieścił Gołunowa w areszcie, lecz nie śledczym, jak chciało oskarżenie, lecz domowym.

Za dziennikarzem wstawiło się kilka tysięcy rosyjskich dziennikarzy, intelektualistów i artystów, organizowano pikiety pod siedzibami policji i sądu. W poniedziałek trzy czołowe rosyjskie gazety – „RBK”, „Wiedomosti” i „Kommiersant” ukazały się z jednakową okładką z napisem „Ja/my jesteśmy Iwanem Gołunowem”.

Wieczorem 10. czerwca śledztwo ws. Gołunowa zostało wzięte pod osobistą kontrolę prokuratora generalnego Jurija Czajki. W czwartek szef MSW Władimir Kołokolcew poinformował o zamknięciu sprawy karnej przeciw dziennikarzowi z powodu braku dowodów i wypuszczeniu go z aresztu domowego. Zapowiedział też wystąpienie do prezydenta Rosji Władimira Putina o zwolnienie dwóch generałów policji – Andrieja Puczkowa i Jurija Dewiatkina, którzy mieli mieć związek ze sprawą Gołunowa. Poinformowano też o zawieszeniu funkcjonariuszy, którzy zatrzymali dziennikarza i wszczęcie przeciw nim śledztwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruska seksskandalistka zatrzymana w Moskwie

Kresy.pl / Interfax / Polskie Radio
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz