Dzień matczynego gniewu w Rosji [+VIDEO]

Środowiska opozycyjne ogłosiły 10 lutego Dniem Matczynego Gniewu. Opozycjoniści domagali się na ulicach uwolnienia swoich aresztowanych towarzyszy.

Bezpośrednią przyczyną manifestacji stały się postępowania karne jakie rosyjski wymiar sprawiedliwości prowadzi wobec Anastasji Szewczenko oraz Lilii Miłyszkiny z opozycyjnej organizacji Otwarta Rosja. Szewczenko została oskarżona o przynależność do nielegalnej organizacji. Opozycjoniści uważają, że postępowania te zostały wszczęte z powodów politycznych. Pod hasłem uwolnienia więźniów politycznych, opozycjoniści ogłosili 10 lutego Dniem Matczynego Gniewu i wezwali Rosjan do wyjścia na ulice.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do największych wystąpień doszło w Moskwie i Petersburgu. W stolicy Rosji jeszcze przed rozpoczęciem manifestacji zatrzymano siedem osób. Wszystkie zostały zwolnione tego samego dnia. Opozycyjna „Nowaja Gazieta” twierdzi, że w sobotę wieczorem zatrzymane zostały cztery osoby, z których trzy spędziły noce na komisariatach. Władze Moskwy odmówiły zgody na zgromadzenie publiczne, zatem akcja odbywała się w trybie niesankcjonowanym.

Na miejscu zbiórki na Bulwarze Twerskim uczestników Dnia Matczynego Gniewu pojawili się aktywiści ruchu SERB, często atakujący manifestacje antyputinowskiej opozycji. Także tym razem wdali się oni w bójkę z jednym z uczestników demonstracji. Bójkę przerwali policjanci, nastąpiły pierwsze zatrzymania. Do policyjnego samochodu zabrano dwóch działaczy SERB w tym jego lidera Igora Biekietowa posługującego się także pseudonimem Goszu Tarasewicz, a także jednego opozycjonistę.

Uczestnicy zgromadzenia przyklejali sobie na ubrania znak czarnego serca, który był symbolem akcji. Po rozpoczęciu marszu zebrani zaczęli skandować „Wolność więźniom politycznym”, „Ręce precz od dzieci i matek”. Według korespondenta „Nowej Gaziety” liczba uczestników manifestacji wzrastała stopniowo z około 100 do 500 osób.

 

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Manifestacja odbyła się także w Petersburgu. Także ona była niesankcjonowana przez władze. Akcja zebrała około 150 osób. OMON otoczył uczestników szczelnym kordonem w Ogrodzie Aleksandrowskim. Telewizja Dożdż twierdzi, że policja zatrzymała tam dziesięciu uczestników manifestacji w tym organizatora marszu Swietłanę Utkinę. Według petersburskiego portalu Fontanka zatrzymanych zostało siedmioro zwolenników opozycji. Co najmniej część z nich została od razu przewieziona na komisariaty.

Według wstępnych informacji akcje „matczynego gniewu” odbyły się także w innych rosyjskich miastach, między innymi w Jekaterynburgu.

Czytaj także: Rosja: Kolejne protesty przeciw reformie emerytalnej. Żyrinowski pobił się z protestującymi [+VIDEO]

novayagazeta.ru/grani.ru/fontanka.ru/kresy.pl

Dzień matczynego gniewu w Rosji [+VIDEO]
1 (20%) 1 głosów.

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz