Rosja prawdopodobnie jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. Nie jest jasne, czy już zapadła decyzja o jego przeprowadzeniu.

Brytyjski resort obrony wskazał w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że "Rosja jest prawdopodobnie na zaawansowanym etapie planowania przeprowadzenia referendum, nie jest jednak jasne, czy ostateczna decyzja o przeprowadzeniu głosowania została już podjęta. Kreml prawdopodobnie uzna dotychczasowe fiasko wojska w zajęciu całości obwodu donieckiego za komplikację w realizacji swoich maksymalistycznych celów na Ukrainie".

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek w niedzielę w rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia poinformował, że w przyszłym roku zdolności produkcyjne wyrzutni Piorun przekroczą 1000 sztuk. (więcej…)

"Na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry" - podało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w niedzielnym komunikacie. "Wiązanie tego z obecną sytuacją na Odrze jest przekłamaniem" - napisano.

Wody Polskie przekazały, że wiązanie tego z obecną sytuacją na Odrze jest przekłamaniem. "W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji, pojawiających się w niemieckiej i polskiej przestrzeni medialnej, Wody Polskie informują, że na przełomie lipca i sierpnia nie były dokonywane żadne duże zrzuty wód ze zbiorników retencyjnych do Odry" - napisano w cytowanym przez PAP komunikacie.

Wody Polskie uważają, że krótkotrwały wzrost poziomu wody był spowodowany czynnikami atmosferycznymi. "W Czechach pod koniec lipca przeszły ulewne deszcze, co wpłynęło na przepływ oraz poziom wody w Odrze. Na wodowskazie Racibórz-Miedonia na Odrze, 25-30 lipca notowano poziom wody w granicach 115-120 cm. W ciągu doby pomiędzy 31 lipca a 1 sierpnia poziom wody wzrósł ponad dwukrotnie do 267 cm, a w kolejnych dniach zaczął opadać. Następnie fala ta przemieszczała się w dół rzeki, aż dotarła do Odry granicznej, powodując chwilowy wzrost poziomu wody" - napisano w komunikacie. Zaznaczono, że było to naturalne zjawisko.

Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich. Wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb w Odrze - oświadczyła w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że trwają dalsze analizy.

Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich. Wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb. Trwają dalsze analizy - przekazała Anna Moskwa na Twitterze.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Moskwa ceni swoje związki z krajami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki i jest gotowa zaoferować swoim sojusznikom nowoczesną broń - poinformowała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekazał w poniedziałek w mediach społecznościowych, że Niemcy porozumiały się z Norwegią w sprawie zwiększenia produkcji gazu. Chodzi o zastąpienie paliwa z Rosji. Jednocześnie Polska wciąż zmaga się z zapewnieniem wystarczających dostaw, by uruchomić w pełni gazociąg Baltic Pipe - zwraca uwagę portal Business Insider.

Kanclerz Scholz napisał w poniedziałek na Twitterze: "Norwegia zwiększyła dla nas produkcję gazu. Pomoże to przetrwać zimę teraz i ponownie napełnić nasze zbiorniki gazu w przyszłym roku". Dodał, że "może polegać na Norwegii jako dostawcy energii".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 205 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
28%