Duda wzywa do wzajemnego przebaczenia między Polakami i Ukraińcami

Prezydent Andrzej Duda wezwał w czwartek do wzajemnego przebaczenia między Polakami i Ukraińcami.

Prezydent Andrzej Duda wezwał w czwartek w wywiadzie dla Interii do wzajemnego przebaczenia między Polakami i Ukraińcami, “najważniejsze jest zbudowanie relacji między naszymi narodami na przyszłość: relacji opartych o prawdę historyczną, elementarną sprawiedliwość, ale i o wzajemne zrozumienie i wzajemne wybaczenie. To bardzo ważne” – powiedział.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie Andrzej Duda przekonywał w wywiadzie dla Interii, że na Ukrainie mają trwać “ciche” poszukiwania ofiar ludobójstwa na Wołyniu.

“Proszę pamiętać, że działania poszukiwawcze są cały czas prowadzone, nie są  już blokowane. To jest realizowane w spokoju, w ciszy – i cała sprawa nie potrzebuje rozgłosu politycznego wokół niej, to wszystko powinno być realizowane w spokoju i rozwadze. To pokazuje zmianę jakościową: dzisiejsze władze ukraińskie mają więcej zrozumienia dla całej sprawy niż ich poprzednicy kilka lat temu” – powiedział w rozmowie. “Te poszukiwania są realizowane i to jest dla nas ważne, bo jeszcze kilka lat temu w ogóle tego nie było. Krok po kroku. Mieliśmy też dziś kolejne rozmowy, by sprawy popchnąć dalej: i z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, i z prezydentem Zełenskim, i z premierem Szmyhalem. Mamy tutaj różne działania, które są na etapie przygotowawczym: umawialiśmy się ze stroną ukraińską, że szczegółów na razie nie ujawniamy medialnie”.

Dodał także, że 80. rocznicę ludobójstwa mają zostać podjęte konkretne ruchy ze strony Polski i Ukrainy. “80. rocznica rzezi wołyńskiej przyniesie nam szereg wspólnych działań polskich i ukraińskich. Proszę o trochę cierpliwości”.

Informacje te skomentował duszpasterz osób niepełnosprawnych, Ormian i Kresowian ksiądz Isakowicz-Zaleski. “W Interii nowa opowieść Andrzeja Dudy z “mchu i paproci”-uwaga! – o tajnych ekshumacjach, czyli bez udziału Rodzin Ofiar Ludobójstwa i świadków, którzy mogliby wskazać “doły śmierci” Czy ekshumacje Ofiar Holokaustu też odbywają się tajnie, z pominięciem rodzin i świadków?” – czytamy.

Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wronq
  Wronq :

  Dramat. Podstawą pojednania może być tylko prawda. Jakim prawem PAD wzywa do przebaczenia i wybaczenia? Czy było przyznajnie do winy, zadosciuczynynienie? Godny pochowek ofiar? Piętnowanie oprawców?
  Zbadanie pełnej skali i charakteru zbrodni?
  Wiemy że nic z tych rzeczy nie miało miejsca. Pan nie wzywa do pojednania Panie PAD tylko do zapomnienienia… NIA MA PAN DO TEGO PRAWA!

 2. vektor
  vektor :

  Już lepiej żeby pad był cichy a poszukiwanie dołów bestialskiego ludobójstwa na Polakach przez ukraincow ma być bardzo głośne. Polacy nie zapomną tego co się stało mimo że wielu pseudo polityków by tak chciało.