„Eskalacja nienawiści kierowców ukraińskich wobec nas jest bardzo duża. Wygrażają nam, pokazują zdjęcia naszych żon, naszych domów, wznoszą okrzyki „śmierć Lachom” – powiedział jeden z uczestników protestu polskich przewoźników, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

W tym tygodniu w jednym z artykułów dotyczących protestu polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Zacytowano w nim wypowiedź jednego ze strajkujących, Jacka Sokoła, który opisywał sytuację.

Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała na Krymie agenta ukraińskich służb specjalnych. Zatrzymanemu postawiono zarzut szpiegostwa i zdrady stanu.

„Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zatrzymała wśród mieszkańców Krymu agenta ukraińskich służb specjalnych pod zarzutem popełnienia szpiegostwa” – podała za służbą prasową FSB agencja informacyjna TASS. Według kontrwywiadu zatrzyany „na polecenie wroga monitorował ruchy oddziałów Gwardii Rosyjskiej, a także zbierał dane o systemie obiektów inżynieryjnych i barierach przeznaczonych do obrony półwyspu”.

Wszczęto już sprawę karną z paragrafu o szpiegostwie i zdradzie stanu. Według TASS zatrzymany ma nazwisko Ibragimow. Wskazuje ono, że może być narodowości tatarskiej. Agencja nie podaje więcej szczegółów na temat zatrzymanego, nawet jego wiek określając w sposób przybliżony na 35-40 lat.

Rozejm między Izraelem a Hamasem został przedłużony o siódmy dzień. Żródła z obu stron ogłosiły to na kilka minut przed wygaśnięciem wynegocjowanego wcześniej zawieszenia broni.

Izraelskie siły zbrojne oświadczyły w czwartek, że tymczasowa przerwa w walkach w Strefie Gazy będzie kontynuowana „w świetle wysiłków mediatorów na rzecz kontynuowania procesu uwalniania zakładników i z zastrzeżeniem warunków porozumienia” - zacytowała Al Jazeera. W oddzielnym oświadczeniu palestyńska organizacja polityczno-wojskowa Hamas poinformowała, że osiągnięto porozumienie w sprawie przedłużenia tymczasowego zawieszenia broni, które trwa od piątku. Rozejm został przedłużony o co najmniej dobę.

Katar, który pośredniczył między skonfliktowanymi stronami, oświadczył, że porozumienie jest przedłużane na takich samych warunkach jakie obowiązywały do środy, na mocy których Hamas uwalniał dziennie, co najmniej 10 izraelskich więźniów w zamian za co najmniej 30 więźniów palestyńskich.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach zatrzymali obywatela Łotwy, przewożącego 3 obywateli Afganistanu, którzy wbrew przepisom przekroczyli polsko-litewską granicę. (more…)

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, tworzące Konsorcjum PGZ-Pilica, zakończyły kolejne dostawy Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich Pilica. Systemy te stanowią fundament polskiego systemu obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Do polskiego wojska trafiły wszystkie zamówione w listopadzie 2016 roku zestawy.

"System rakietowo-artyleryjski Pilica to jeden z najistotniejszych systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu. Fundament polskiego systemu obrony przeciwlotniczej. ZM Tarnów jest jego integratorem w ramach powołanego konsorcjum" - mówi Henryk Łabędź, prezes ZM Tarnów.

W ramach zrealizowanych dostaw, polskie wojsko otrzymało łącznie 6 systemów Pilica. Każdy zestaw Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego Pilica obejmuje 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stację radiolokacyjną, 2 pojazdy transportowe oraz 2 pojazdy amunicyjne.

Szwecja oczekuje, że Turcja zatwierdzi jej członkostwo w NATO w ciągu kilku tygodni.

„Odbyłem rozmowy dwustronne z moim kolegą ministrem spraw zagranicznych Turcji Hakanem Fidanem, podczas których przekazał mi, że spodziewa się ratyfikacji w ciągu kilku tygodni” - szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström powiedział w środę w Brukseli.

„Oczywiście nie przyjmujemy niczego za pewnik, ale nie możemy się doczekać zakończenia tej sprawy. W tej rozmowie nie przedstawiono żadnych nowych warunków, nie było żadnych nowych żądań ze strony rządu tureckiego” – powiedział dziennikarzom Billström.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 210 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
29%