Ukraina nie ma sobie nic do zarzucenia a podstawą ukraińskiej polityki jest przekonanie, że jest ona „strategicznym sojusznikiem Polski” – wynika z oświadczenia rzeczniczki ukraińskiego MSZ.

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Marjana Beca powiedziała we wtorek agencji Interfax-Ukraina, że Ukraina nie ma zamiaru upolityczniania polsko-ukraińskiej historii. Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Dudy i ministra Waszczykowskiego odparła zarzuty, że na Ukrainie są urzędnicy przejawiający antypolskie postawy.

Chciałabym podkreślić, że w proeuropejskiej polityce ukraińskich władz nie ma polityków, którzy mieliby antypolskie nastroje. Ukraina jest strategicznym partnerem Polski [sic! – red.] i ta zasada leży u podstaw naszej polityki wobec Polski i polskiego narodu. Jesteśmy nastawieni na budowanie i nie mamy zamiaru stosować politycznej logiki do historycznych wydarzeń pomiędzy dwoma krajami. – powiedziała Beca.

Rzeczniczka dodała, że ukraińska dyplomacja stoi na stanowisku przedstawionym w oświadczeniu z 3. listopada. Przypomnijmy, że napisano w nim, iż ukraińskie ministerstwo wzięło pod uwagę krytyczne wobec Ukrainy wypowiedzi ministra Waszczykowskiego. Jednocześnie podkreślono, że „na Ukrainie nie ma antypolskich nastrojów, a większość Ukraińców odnosi się do Polski absolutnie pozytywnie, pomimo rozbieżności w ocenach złożonej przeszłości historycznej”. Jako klucz do polsko-ukraińskiego pojednania wskazano zasadę „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Minister Waszczykowski z zadowoleniem przyjął zapewnienia o braku postaw antypolskich na Ukrainie, lecz skomentował, że strona ukraińska „dość niefrasobliwie kopiuje pewną drogę, którą kiedyś polscy biskupi zaproponowali stronie niemieckiej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że we wtorek w wywiadzie udzielonym Telewizji Trwam prezydent Andrzej Duda wyraził oczekiwanie, że w ukraińskich władzach nie będą zasiadać ludzie o antypolskich poglądach.

Tacy ludzie nie budują relacji między naszymi krajami, oni je burzą. Tacy ludzie w wielkiej polityce nie powinni mieć od strony ukraińskiej miejsca. A to że są, to jest bardzo niedobry znak ze strony ukraińskiej wobec nas i o tym trzeba głośno mówić, że na ważnych stanowiskach na Ukrainie, bardzo ważnych, są ludzie, którzy praktycznie mają poglądy antypolskie. To jest nie do przyjęcia.podkreślał Duda.

Po wypowiedziach ministra Waszczykowskiego i prezydenta Dudy pojawiły się opinie, że polska dyplomacja chce wymóc na Ukrainie usunięcie ze stanowiska szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza, odpowiedzialnego za zablokowanie polskich prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Każdy, kto gloryfikuje ludobójców, którzy mordowali Polaków na Wołyniu, jest wrogiem Polski. Dlatego wrogiem Polski jest cały rząd ukraiński.

  Jeżeli władze naszego kraju chcą być polskie, to powinny zablokować wszelkie kontakty z Ukrainą do czasu wyburzenia wszystkich pomników banderowskich ludobójców, likwidacji nazw ulic z ich nazwiskami itp.

  Władze Ukrainy mają obowiązek potępienia ludobójstwa popełnionego na Polakach i nie zasłaniać się tym, że ci sami ludzie walczyli z sowietami, bo oni z sowietami walczyli gdy nie mieli wyjścia, bo było już po wojnie i nie mogli liczyć na pomoc niemieckiej armii.

 2. Avatar
  zefir :

  „w proeuropejskiej polityce ukraińskich władz nie ma polityków,którzy mieliby antypolskie nastroje”-wypociła Marjana Beca.Są tylko antypolskie nastroje herojów siekierników i kłamliwych historyków,wspieranych przez probanderowskich ukropolityków i banderlandu prawo.Nakazano przecież,że nienawiścią i podstępem będziesz brał inne nacje.Proeuropejska polityka ukraińskich władz-to hasło nie dla wartości,lecz dla zapachu europejskiej kasy.W tych europejskich wartościach historyczne kłamstwa,nienawiść,ludobójstwo,się potępia.