Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu Telewizji Trwam i Radiu Maryja.

Prezydent był pytany m.in o kwestie polityki mniejszościowej na Ukrainie, aborcję i wolne niedziele. „Jestem za tym, żeby niedziela była dniem wolnym od pracy” – powiedział Andrzej Duda. Duda uważa, że gdy sklepy nie będą otwarte w niedzielę, to Polacy sie przyzwyczają. „To kwestia wiary i jakie są przykazania, więc niedziela jest dniem ważnym, ale z drugiej strony, ten nakaz jest wskazaniem, aby ten czas poświęcić rodzinie” – powiedział prezydent.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pytany o możliwe wzmocnienie restrykcji względem aborcji, prezydenta powiedział, że „Trzeba wprowadzić zdecydowanie twardsze rozwiązania prawne w tym aspekcie, co do aborcji eugenicznej”.

Duda był również pytany o status Polaków mieszkających na Ukrainie, Litwie czy w Niemczech. „Chcę bardzo stanowczo podkreślić, że ja również oczekuję, że ludzie, którzy głoszą poglądy antypolskie nie będą piastowali ważnych stanowisk na Ukrainie. To jest nie do przyjęcia” – powiedział prezydent. „Ukraina wzbudza ogromne emocje. Ukraina jest naszym buforem z Rosją. Przez najbliższe dwa lata będziemy zasiadać w Radzie BN w ONZ i tam będziemy stawiać te kwestie. Jesteśmy jednym z tych państw, które buduje strefę bezpieczeństwa w świecie” – dodał prezydent.

W kwestii reformy sądownicta, Duda ponownie uzasadnił swoje stanowisko. „Prawie dwa lata trwało przygotowanie tych ustaw i jako prezydent podniosłem kilka kwestii, które były nie do przyjęcia. Ludzie byli zaniepokojeni wobec rosnącej władzy prokuratora generalnego.  Jednopartyjnym wyborem sędziów KRS. Jeżeli PiS będzie chciało, aby reforma była, to będzie. Potrzeba nam odrobinę spokoju. Dlaczego idziecie w monopartyjny wybór w KRS? Dlaczego tak robicie? Ludzie powinni mieć przeświadczenie, że to wybór szeroki” – powiedział Duda.

Prezydent stwierdził w tym kontekście, że jest atakowany przez media, które uważają się za konserwatywne i prawicowe. „Chciałbym, aby te prace jak najszybciej się zakończyły. PiS ostatnio nie kwapiło się do tych prac” – zauważył prezydent.

Kresy.pl / Radio Maryja / Telewizja Trwam

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7
  jaro7 :

  Pacynko upaina nie jest ŻADNYM buforem,taki sobie wymyśliliście sobie pretekst aby uzasadnić BEZASADNĄ pomoc Banderolandowi.Po drugie tam większość stanowisk w tym prezydent obsadzają miłośnicy Bandery i oun-upa.Niedługo będziesz im łapę podawał.Dla mnie jako prezydent „wszystkich’ Polaków przestałeś być moim prezydentem jak nie zgodziłeś się objąć honorowym(fakt trzeba najpierw honor mieć) patronatem obchodó rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu by nie podpaść właśnie tym neobanderowcom.

 2. greg
  greg :

  Wpisywanie na listę osób z zakazem wjazdu do Polski (a dobrze byłoby postarać się aby do całej UE) trzeba zacząc od 2 wyjątkowo wrednych antypolskich typów.
  1. Swiatoslaw Szeremeta – fałszywy cyniczny i obłudny szowinista i bandersyn, buc który poza ciemnymi interesami swojej (i swojego teścia, vice przew. banderowskiej Svobody), podejrzanej firmy ekshumacyjnej „Dola” tak naprawdę ma wszystko inne tam gdzie kończą się plecy a zaczyna dUPA. Już dawno wyłudził od naiwnych Polaków swoją dolę, a teraz niech spada do banderowskiej nory. TOTALNIE BOJKOTOWAĆ gada, podobnie jak
  2. Wolodymyra Wiatrowycza.

  Wprost nie mogę sobie wyobrazić, aby takie indywidua, razem z resztą oczadziałej ksenofobicznej banderii mogły wejść do UE, nawe za 50 lat. Totalny absurd i fantastyka, o jakiej nawet Lemowi się nie śniło.

  • greg
   greg :

   @greg Szeremeta ze wszystkich sił stara się przy pomocy układów i geszeftów zmerkantylizować i zmonopolizować ekshumacje na Ukrainie aby jego zas.anej doli wystarczyło roboty (za którą jako monopolista zażąda kroci) do końca jego marnego plugawego żywota, a pośmierci dla: dzieci, wnuków i prawnuków.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Zaiste, patentowy naiwniak z tego maliniaka. On naprawdę w to wierzy, co świadomych Polaków nie powinno dziwić. Najgorsze, że ten hipokryta za miesiąc złoży im pokłon i podrzuci w prezencie złotą kartę z bezzwrotną pożyczką z limitem setek mln. Zupełnie za darmo. Bezinteresownie. No może za pier.olone ukrowskie czekoladki.