W Parku Wiecznej Chwały w Kijowie nie płonie już ogień jaki upamiętniał żołnierzy poległych w czasie działań wojennych Armii Czerwonej przeciw III Rzeszy.

Kijowska policja otrzymała informację o wygaszeniu „ognia wiecznej chwały” w kijowskim parku we wtorek rano. Przybywszy na miejsce funkcjonariusze Policji Narodowej stwierdzili, że ogień faktycznie został wygaszony. W pobliżu pomnika leżało osiem wiader. Jak się okazało, sprawcy jego wygaszenia, przynieśli we wiadrach cement, którym zalali otwór znicza.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informuje portal tygodnika „Dzerkalo Tyżnia” wokół zniszczonego znicza pracowała dziś „grupa operacyjno-śledcza” kijowskiej policji a także ekipa z przedsiębiorstwa gazowego, które zasilało znicz. „Takie akty wandalizmu są haniebnym haniebnym przykładem braku szacunku dla historii i pamięci o bohaterach. Jestem pewny, że wandale nie unikną odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że funkcjonariusze operacyjnie ustalą kto to zrobił” – powiedział Aleksiej Reznikow ze służby prasowej władz miejskich Kijowa. Reznikow poinformował, że do identyfikacji „wandali” mogą zostać wykorzystane nagrania z miejskiego monitoringu.

„Wieczny ogień” jest powszechną formą upamiętniania czerwonoarmistów poległych w walce z III Rzeszą w latach 1941-1945, praktykowaną niegdyś we wszystkich republikach Związku Radzieckiego.

Czytaj także: Wicepremier Ukrainy otwarła mauzoleum zabitych przez „polskich i węgierskich okupantów”

zn.ua/kresy.pl

 

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz