Ukraińskie media poinformowały w środę, że Andrzej Duda zgodził się na zniesienie blokady zboża po 15 września. Od informacji odcina się Kancelaria Prezydenta.

Prezydent RP Andrzej Duda uważa, że Ukraina i UE powinny przywrócić normalny handel bez ograniczeń, które zostały wprowadzone wcześniej na wniosek Warszawy. Według korespondenta Europejskiej Prawdy, powiedział to na konferencji prasowej w Kijowie.

Komentując obecne ograniczenia w handlu Ukrainy z UE, Duda powiedział, że uważa za konieczne ich zniesienie. „Mam nadzieję, że te decyzje zostaną jak najszybciej uchylone” – powiedział polski prezydent.

Obecne ograniczenia wygasają 15 września, nie planuje się ich wcześniejszego zniesienia. Utrzymanie obostrzeń przez najbliższe prawie dwa miesiące jest konieczne dla niektórych przygotowań, które już trwają – dodał Andrzej Duda: “Ten czas jest potrzebny, aby uniknąć zjawisk, które mają negatywny wpływ społeczny i wypracować mechanizmy, które pozwolą na handel i tranzyt bez negatywnych zjawisk”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodał, że ma również potwierdzenie takich planów od unijnego komisarza ds. handlu Thierry’ego Bretona.

„Zobaczymy, jak wszystko zostanie odblokowane, ale on (komisarz) obiecał mi, że po 15 września blokady nie mogą zostać przedłużone” – powiedział Zełenski.

Dodajmy, że redakcja portalu KyivPost dodała na Twitterze wpis (został już skasowany), w którym poinformowała, że polski prezydent zgodził się na ściągnięcie blokady po 15 września. Informację te skomentował Szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Marcin Przydacz: “Nie, prezydent Duda tego nie powiedział. Ta informacja wprowadza w błąd. W rzeczywistości prezydent powiedział, że istnieje potrzeba skutecznego mechanizmu zapobiegania nadużyciom”.

Jak informowaliśmy, połowie kwietnia br. minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział upublicznienie listy firm, które sprowadzały ukraińskie zboże. Deklarował, że nastąpi to „w najbliższym czasie”.

Kwietniowe doniesienia medialne sugerowały, że w proceder były zaangażowane podmioty bliskie politykom PiS.

Na początku maja portal Kresy.pl zwrócił się z pytaniami w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pomimo upływu przewidzianego w ustawie terminu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W związku z tym skierowaliśmy te same pytania do Ministerstwa Finansów, któremu podlega Krajowa Administracja Skarbowa: „Z jakiego powodu lista nie została do tej pory upubliczniona?”, „kiedy nastąpi jej upublicznienie?”.

W przesłanej odpowiedzi resort finansów zasłania się tajemnicą celną. „Informujemy, że zgodnie z art. 95b ustawy prawo celne – indywidualne dane zawarte w zgłoszeniu celnym oraz innych dokumentach składanych przez zgłaszającego objęte są tajemnicą celną. Naruszenie tajemnicy celnej podlega odpowiedzialności karnej jak za naruszenie tajemnicy skarbowej uregulowanej w ustawie ordynacja podatkowa. W związku z tym ograniczeniem prawnym nazwy podmiotów importujących zboże oraz dane dotyczące importu przez konkretne podmioty nie podlegają udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową” – stwierdzono w odpowiedzi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komisja Europejska przedłużyła zakaz wwozu ukraińskiego zboża do połowy września. Rolnicy wskazują jednak, że to niewiele zmieni. „My potrzebujemy stabilności i planu długofalowego” – podkreśla Krzysztof Dec z Oszukanej Wsi.

Przypomnijmy, że do lipca z Polski miało wyjechać ok. 4 mln ton zbóż, które od ubiegłego roku zalegają w magazynach i silosach. Poniedziałkowe informacje Rzeczpospolitej wskazują, że wyjechało tylko 800 tysięcy ton.

Kresy.pl/Europejska Prawda

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply