Rosyjski rząd podjął decyzję o wstrzymaniu eksportu zbóż z wyjątkiem wywozu do innych państw Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego, do którego Rosja należy.

Rosyjskie środki masowego przekazu podały w poniedziałek informację za Ministerstwem Gospodarki Rolnej Rosji, że eksport zbóż z tego państwa będzie wstrzymany do 1 lipca bieżącego roku. Zakaz eksportu obejmuje pszenicę, ryż, jęczmień, kukurydzę. Jedyne kraje do których będzie można wywozić te ziarna to pozostałe państwa członkowskie Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego – Armenia, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan.

Według Ministerstwa Gospodarki Rolnej ograniczenie wywozu kilku gatunków zbóż ma pomóc ustabilizować ich cenę na rynku rosyjskim i umożliwić zaspokojenie wewnętrznego zapotrzebowania.

Portal Lenta łączy tę decyzję z zapowiedziami znacznych wzrostów cen produktów spożywczych w Rosji. Wzrosty te mają wynieść od 5 proc. do 20 proc. Najbardziej mają wzrosnąć ceny produktów konserwowanych, kawy, herbaty i kakao. Są one importowane, a znaczny spadek kursu rubla rosyjskiego wobec dolara oznacza zwiększony wydatek rosyjskich importerów. Nawet makarony mogą podrożeć o 15 proc. Ale w związku z problemami na rynku zbożowym zdrożeje nawet chleb a także inne produkty wyrabiane z mąki.

Wśród innych przyczyn drożenie produktów w sklepach wskazuje się także wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw transportowych. Według Lenty od początku marca miały one wzrosnąć dwukrotnie.

Zrzeszenie Przedsiębiorstw Handlu Zbożowego (AKORT) zadeklarowało, że w przypadku zbyt szybkiej zwyżki cen na “znaczące społecznie” towary może zrezygnować ze swojej marży.

Czytaj także: Rosjanie masowo wypłacają pieniądze z banków

lenta.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply