W połowie kwietnia br. minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział upublicznienie listy firm, które sprowadzały ukraińskie zboże. Deklarował, że nastąpi to “w najbliższym czasie”. Listy jednak nadal nie ma. Minister odsyła do Krajowej Administracji Skarbowej, a KAS zasłania się tajemnicą celną.

Minister rolnictwa Robert Telus zapowiadał w połowie kwietnia upublicznienie listy firm, które sprowadzały ukraińskie zboże, co zaszkodziło polskim rolnikom. “Każdy, kto chciał oszukać Polaków ‘na zboże’, powinien być ukarany” – deklarował. Zapowiadał nawet rozmowy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w sprawie “daleko posuniętych sankcji wobec tych osób”. Listy jednak nadal nie ma.

Kwietniowe doniesienia medialne sugerowały, że w proceder były zaangażowane podmioty bliskie politykom PiS.

Na początku maja portal Kresy.pl zwrócił się z pytaniami w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pomimo upływu przewidzianego w ustawie terminu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

W ubiegłym tygodniu minister Robert Telus zadeklarował w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że lista “jest w tej chwili analizowana”, ale “właścicielem tej listy jest Krajowa Administracja Skarbowa”. “Oni są jakby odpowiedzialni za tę listę, nie ja. Także to jest trochę problem prawny” – oświadczył.

Zobacz także: Lista firm, które zarobiły na imporcie zboża z Ukrainy zostanie opublikowana. Telus: nie łamały prawa

W związku z tym skierowaliśmy te same pytania do Ministerstwa Finansów, któremu podlega Krajowa Administracja Skarbowa: “Z jakiego powodu lista nie została do tej pory upubliczniona?”, “kiedy nastąpi jej upublicznienie?”.

W przesłanej kilka dni temu odpowiedzi resort finansów zasłania się tajemnicą celną. “Informujemy, że zgodnie z art. 95b ustawy prawo celne – indywidualne dane zawarte w zgłoszeniu celnym oraz innych dokumentach składanych przez zgłaszającego objęte są tajemnicą celną. Naruszenie tajemnicy celnej podlega odpowiedzialności karnej jak za naruszenie tajemnicy skarbowej uregulowanej w ustawie ordynacja podatkowa. W związku z tym ograniczeniem prawnym nazwy podmiotów importujących zboże oraz dane dotyczące importu przez konkretne podmioty nie podlegają udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową” – stwierdzono w odpowiedzi.

Przeczytaj: “Czekamy na żniwa i to dopiero będzie dramat”. Ukraińskie zboże nadal trafia do Polski

wyborcza.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply