Stany Zjednoczone rozważają umowę, w ramach której Polska wyśle ​​na Ukrainę myśliwce MiG-29 w zamian za amerykańskie myśliwce F-16, podał The Wall Street Journal powołując się na informacje od amerykańskich urzędników.

Jak podał w sobotę The Wall Street Journal powołując się na informacje od amerykańskich urzędników, Stany Zjednoczone rozważają umowę, w ramach której Polska wyśle ​​na Ukrainę myśliwce MiG-29 w zamian za amerykańskie myśliwce F-16.

Umowa wymagałaby zgody Białego Domu i działań Kongresu.

Ujawnienie możliwej umowy nastąpiło po apelu prezydenta Ukrainy do Kapitolu o pomoc w uzyskaniu bardziej śmiercionośnej pomocy wojskowej, zwłaszcza rosyjskich myśliwców odrzutowych, którymi mogą latać ukraińscy piloci. Zełenski poparł również propozycję zakazu importu rosyjskiej ropy przez USA w rozmowie wideo w sobotę rano z członkami Kongresu.

W spotkaniu wzięło udział ponad 200 członków Izby Reprezentantów i Senatu. Pan Zełenski przemawiał przez około 25 minut przed zadawaniem pytań.

Senator Mitch McConnell miał zapytać prezydenta Zełenskiego, czego najbardziej potrzebuje, podaje WSJ powołując się na swoich informatorów. Ukraiński prezydent odpowiedział zapotrzebowaniem na myśliwce odrzutowe. Mówił też o wprowadzeniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ale powiedział przez tłumacza: „jeśli nie możecie tego zrobić, przynajmniej przekażcie mi samoloty”.

Zobacz też: Zełenski: myśliwce dla Ukrainy to sprawa między Polską a USA

CBS News podaje, że Zełenski ostrzegł kongresmenów, że prezydent Rosji Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, twierdzą, że Polska i Litwa, państwa NATO, będą następne. Ukraiński prezydent wezwał USA, by natychmiast przysłały do tych krajów samoloty i żołnierzy, a także do uwolnienia nadwyżkowych samolotów posowieckich, Mig i Suchoj z Polski i innych krajów byłego Układu Warszawskiego i do przekazania ich Ukraińcom.

W rozmowie z CBS News Mike Quigley, członek Izby Reprezentantów i komisji ds. Ukrainy powiedział, że w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy podkreślił, że bitwa w powietrzu ma kluczowe znaczenie i wpływa na wszystko, co dzieje się na ziemi. Quigley podsumował przekaz Zełenskiego do Kongresu słowami: „Albo zamknijcie niebo [nad Ukrainą – red.], albo w taki czy inny sposób dajcie nam samoloty”.

Zaznaczmy, że po spotkaniu lider większości Demokratów w Senacie USA, Chuck Shumer zwrócił uwagę na prośbę Zełenskiego o samoloty rosyjskiej produkcji. Powiedział, że zrobi „wszystko co może, żeby pomóc administracji w ułatwieniu przekazania” tych maszyn.

Ponadto, Zełenski poprosił kongresmenów o więcej broni śmiercionośnej, a także o odcięcie Rosji od obsługi kart Visa i Mastercard.

Najwyżsi przedstawiciele ukraińskich władz coraz częściej i mocniej krytykują NATO, jednocześnie chwaląc UE. Według szefa MSZ Ukrainy, Ukraińcy zobaczyli, że Unia „ma charakter i siłę”, a NATO „nie potrafi o niczym zdecydować” i „zapłaci” za swoją słabość. Przypomnijmy, że wcześniej szef MSZ Ukrainy ponownie zaapelował do państw zachodnich o wsparcie powietrzne i ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. „Jeśli tego nie zrobicie, będziecie musieli dzielić odpowiedzialność za życie i cierpienie zabitych ukraińskich cywilów”- przekazał w oświadczeniu skierowanym do NATO ukraiński minister.

W piątek podczas szczytu w Brukseli kraje członkowskie NATO odrzuciły apel Ukrainy i nie zgodziły się na utworzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów.

Kresy.pl/WSJ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply