Szef polskiej dyplomacji spotkał się z wiceszefem KE Fransem Timermansem ws. sporu dotyczącego praworządności w Polsce.
Frans Timmermans spotkał się w czwartek Czaputowiczem na lunchu w rezydencji stałego przedstawiciela RP przy UE. Temperatura sporu z Brukselą nt. praworządności jest obniżona – powiedział po spotkaniu szef polskiej dyplomacji.
Jacek Czaputowicz oświadczył dziennikarzom, że Timmermans poprosił go, aby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka czasami sędziów jako całości jest może zbyt ostra. Myślę, że to są ważne uwagi, które należałoby wziąć też pod uwagę w debacie wewnętrznej w kraju, jeśli chodzi o reformę sądownictwa – zaznaczył szef MSZ.
ZOBACZ TAKŻE: Szef polskiego MSZ komentuje spotkanie z Timmermansem
Ze swojej strony pokazałem, że jeśli chodzi np. o zmiany prezesów, one nie są masowe, dotyczą wybranych przypadków, uzasadnionych przypadków, tutaj, gdzie sądy nie funkcjonują najlepiej oraz że chodzi o zwiększenie efektywności, wiarygodności sądownictwa w Polsce – zaznaczył Czaputowicz.
Na pytanie dziennikarzy, czy spotkanie może przynieść przełom w sporze Warszawy z KE, szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że nie należy spodziewać się żadnego „dramatycznego wydarzenia”, w tym głosowania Rady UE w sprawie Polski w najbliższym czasie. Szukamy pewnego rozwiązania, przekonujemy do naszych postulatów, zobaczymy, czy zdołamy przekonać, zobaczymy, jaki będzie efekt, ale na pewno temperatura sporu jest obniżona – zaznaczył Czaputowicz.
Minister dodał również, że świadczy o tym przebieg jego środowych rozmów z ministrem spraw zagranicznych Belgii Didierem Reyndersem. Miały one wskazywać, że nie ma woli po stronie państw członkowskich do postawienia tej sprawy na ostrzu noża.
Spotkanie z szefem polskiej dyplomacji skomentował także Timmermans. Atmosfera jest bardzo dobra. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć rozwiązanie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Mam nadzieję, że będę mógł pojechać do Warszawy, prawdopodobnie w marcu. W Unii Europejskiej staramy się znaleźć rozwiązania na drodze dialogu, nawet jeśli się nie zgadzamy – oświadczył wiceszef KE.
Wcześniej radio RMF FM podało, że polska dyplomacja dokonała „radykalnej zmiany” stanowiska ws. dorocznego przeglądu praworządności we wszystkich krajach UE – wcześniej takiej propozycji sprzeciwiał się rząd Beaty Szydło. Podczas swojej wizyty w Brukseli, szef MSZ Jacek Czaputowicz wyraził odmienne stanowisko. Jego zdaniem, ponieważ ocena praworządności dotyczyłaby wszystkich krajów, to nie byłoby piętnowania wyłącznie Polski.
Kresy.pl / interia.pl
Bez wątpliwości,to broda Fransa odmienia go i ostrze sporu łagodzi.
ręka Ciapciusia rękojmią Timusia