W okolicy Michalowa zatrzymano obywatela Białorusi oraz 6 cudzoziemców. Białorusin usłyszał zarzut pomagania w nielegalnym przekroczeniu granicy. Decyzją sądu na 3 miesiące trafił do aresztu – poinformowała we wtorek rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Michałowie. Obywatel Białorusi próbował przeprowadzić przez granicę sześciu cudzoziemców.  „Byli to mężczyźni, 4 obywateli Syrii i 2 obywateli Egiptu” – oświadczyła porucznik Anna Michalska, cytowana przez PAP. Poinformowała, że wobec cudzoziemców wydano postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski. „Zostali zawróceni do linii granicy. Na 3 lata zostali też objęci zakazem wjazdu do Polski i państw Strefy Schengen” – podkreśliła.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zatrzymany Białorusin usłyszał w niedzielę zarzut pomagania w nielegalnym przekroczeniu granicy. „Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku trafił na 3 miesiące do aresztu” – zaznaczyła porucznik Michalska.

Zobacz także: Przewiózł łącznie prawie 50 nielegalnych imigrantów. Trafił do aresztu

W niedzielę policja w województwie podlaskim zatrzymała minionej doby dwóch kolejnych tzw. kurierów, obywatela Turcji i ob. Indii, którzy przewozili nielegalnych imigrantów przez terytorium Polski. Zatrzymani przewozili w autach łącznie sześć osób.

W niedzielę informowaliśmy, że policja zatrzymała kolejnego „kuriera”, który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. Mężczyzna przewoził w aucie dwóch obywateli Indii.

W sobotę nad ranem podlascy policjanci zatrzymali obywatela Ukrainy, który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. W aucie znajdowało się pięciu pasażerów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Straż Graniczna rozbiła grupę przemytników imigrantów [+FOTO]

W 2020 r. zarzuty karne związane z organizowaniem nielegalnej imigracji i pomocy przy nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszało 31 osób. W ubiegłym roku wspomniane zarzuty postawiono 426 osobom.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Nielegalni imigranci z Erytrei zatrzymani przez policję

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia 2021 roku. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Imigranci z Afryki przedostali się do Polski przez Świsłocz na pontonie. Zatrzymała ich Straż Graniczna

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz