Białoruscy żołnierze pomagają nielegalnym imigrantom przekroczyć granicę [+WIDEO]

Służby białoruskie nie ustają w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko – białoruskiej cudzoziemcom, którzy trafiają do nich z Rosji – informuje Straż Graniczna.

Żołnierze białoruscy przez cały czas biorą czynny udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko – białoruskiej przyprowadzając w jej pobliże osoby, które chcą nielegalnie dostać się do krajów Europy Zachodniej.

“Cudzoziemcy, którzy nielegalnie przekraczają granicę naszego państwa decydują się na jej nielegalne przekroczenie już w kraju swojego pochodzenia. Przylatują do Rosji na podstawie rosyjskich wiz m.in. w celu nauki, pracy, odwiedzin oraz podjęcia działalności gospodarczej. Z Rosji bardzo szybko mają zorganizowany transport na Białoruś do Mińska, Brześcia czy miejscowości przygranicznych. Tam cudzoziemcy oczekują na wyznaczenie dogodnego terminu wyjazdu z miejsca zakwaterowania w rejon pogranicza. W tym czasie przygotowują się do nielegalnego przekroczenia granicy. Wyposażeni są w niezbędny sprzęt i ekwipunek do pokonania granicy polsko – białoruskiej” – czytamy na stronie Straży Granicznej.

Nielegalni migranci usiłujący przedostać się do Polski z Białorusi to nadal w większości obywatele państw afrykańskich oraz azjatyckich w szczególności z regionu Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej. W dalszym ciągu widoczna jest ogromna różnorodność, jeżeli chodzi o narodowość tych osób. We wrześniu tego roku odnotowano obywateli z 34 państw. Wciąż są to głównie mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat.

Strona białoruska nieustannie wspiera nielegalnych migrantów, szczególnie w zakresie ułatwiania im pokonywania zabezpieczeń granicznych oraz przewozu w rejon granicy, wzdłuż całego jej odcinka. Cudzoziemcy kierowani są na granicę w miejsca dogodnego jej przekroczenia zwłaszcza w rejony rzek granicznych, na tereny podmokłe i bagniste.

“Instytucje Federacji Rosyjskiej są bezpośrednio zaangażowane w wydawanie tym osobom wiz w coraz większej ilości państw. Po około tygodniu od ich wystawienia cudzoziemcy pojawiają się już na granicy polsko- białoruskiej. Sposób uzyskiwania tych wiz oraz podstawa ich uzyskiwania udowadniają, że cudzoziemcy w celu dostania się do Europy kierują się przesłankami ekonomicznymi” – informuje Straż Graniczna.

Poniższe nagranie zostało wykonane 26.10.2022 r. na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Bobrownikach. Dokumentuje próbę podejścia do rzeki granicznej Świsłocz po stronie białoruskiej.

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski był we wtorek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Był pytany, czy szykuje się kolejny szturm migrantów na polską granicę, tym razem z Kaliningradu. Doniesienia medialne wskazują, że Rosjanie ściągają tam imigrantów z Azji i Afryki. Sobolewski wyraził opinię, że Polska jest na to gotowa.

Podkreślił, że Polska musi zrobić wszystko, by wojna hybrydowa z użyciem migrantów nie udała się. „To jest badanie naszej zdolności obronnej przez Łukaszenkę i Putina i do tej pory to badanie wyszło dla nich na minus, a dla nas na plus. Zrobimy wszystko, aby tak zostało na stałe” – wskazał.

Jak zaznaczył, Polska spodziewa się, że „też na odcinku białoruskim nie będzie spokoju”. „Już mamy sygnały, że tam też pojawiają się większe grupy” – dodał.

Jak informowaliśmy, niemiecki „Bild” podał w ubiegłym tygodniu, że od 1 października br. lotnisko w Kaliningradzie jest otwarte dla lotów z praktycznie wszystkich państw świata i pracuje w trybie Open Skies. Dziennik uważa, że Rosja przygotowuje się do zorganizowania nowego migracyjnego „Armagedonu” w Europie.

Przypomnijmy, że także Finlandia planuje wzniesienie bariery na granicy fińsko-rosyjskiej. Premier Finlandii przekazała, że pierwszy etap finansowania przedsięwzięcia zostanie zapewniony z tegorocznego budżetu oraz wpisany do przyszłorocznego budżetu uzupełniającego.

Zobacz także: RMF24: Pierwsze odcinki zapory elektronicznej na granicy z Białorusią zostaną otwarte do 10 listopada

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Czyżby Łukaszenko atakował NATO? Atak hybrydowy to też atak. Gdyby Ukraińcy zaatakowali z terenu Polski , rosyjskie samoloty/bazy atakujące z terytorium Białorusi, to było by wyrównanie szans?