Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że na poligonie w Jaworowie, który został w nocy zaatakowany rosyjskimi rakietami, odbywało się szkolenie “zagranicznych najemników”. Potwierdzają to również informacje napływające z Holandii, której 70 obywateli miało zgłosić się do walki po stronie Ukrainy w szeregach Legionu Międzynarodowego.

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow potwierdził w niedzielę na briefingu prasowym, że Rosja ostrzelała rakietami dalekiego zasięgu ośrodki szkoleniowe ukraińskich sił zbrojnych we wsi Starzyska i na poligonie wojskowym w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Konaszenkow twierdził, że ukraińskie władze zorganizowały w tych obiektach szkolenia “najemników”, przygotowujące ich do wzięcia udziału w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Według niego w wyniku ataku “zniszczono do 180 zagranicznych najemników”.

Informacje podawane przez stronę rosyjską potwierdzają częściowo doniesienia prasy holenderskiej. Jak podaje PAP, powołując się na dziennik „De Telegraaf”, holenderski koordynator Legionu Międzynarodowego Gert Snitselaar poinformował o tym, że w wyniku ataku ranna została nieznana liczba holenderskich członków Legionu. Według nieoficjalnych danych do Legionu Międzynarodowego zgłosiło się 70 Holendrów.

Amerykańska gazeta New Jork Times podaje, powołując się na źródło ukraińskie, że w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie szkoliło się do tysiąca zagranicznych ochotników.

Były dowódca sił lądowych i wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z PAP wyraził opinię, że zabitymi i rannymi w Jaworowie byli ochotnicy z zagranicy oraz żołnierze ukraińscy. Zdaniem generała rosyjski wywiad musiał zdobyć informacje o szkoleniach na poligonie i współrzędne celu. Według niego błędem było nieutajnienie rekrutacji do Legionu i szkolenie jego członków w dużej liczbie w jednym miejscu.

Według miejscowych władz w wyniku rosyjskiego ataku na Starzyska i Jaworów zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Jak poinformował szef lwowskiej administracji wojskowej Maksym Kozycki, nalot został przeprowadzony przez samoloty, które przypuszczalnie z obszaru Morza Czarnego wystrzeliły pociski manewrujące powietrze-ziemia. Na teren poligonu spadło około 30 pocisków.

Kresy.pl / pap.pl / nytimes.com / gazetaprawna.pl / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply