Obecnie Ukrainy broni 700 tys. żołnierzy - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent udzielił w sobotę wywiadu telewizyjnego.

Zełenski wyraził opinię, że z siłami, którymi Ukraina dysponowała na początku inwazji, kraj nie byłby w stanie powstrzymać Rosji. Przypomniał, że na początku roku podpisał dekret o zwiększeniu armii o kolejne 100 tysięcy. "Nawet to jednak nie zapewniłoby powstrzymania ataku Rosji na pełną skalę" - powiedział, cytowany przez agencję UNIAN. "Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy. Widzą państwo wynik pracy 700 tys. walczących ludzi" - oświadczył.

"Uważam, że byliśmy nieźle przygotowani. (Rosjanie red.) Nie wiedzieli wielu rzeczy" - powiedział.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow sceptycznie odniósł się do możliwości wymiany wziętych do niewoli w Mariupolu ukraińskich żołnierzy na prorosyjskiego polityka i oligarchę Wiktora Medwedczuka, który przebywa w ukraińskim areszcie.

Jak podaje agencja TASS, Dmitrij Pieskow został zapytany w poniedziałek przez dziennikarzy o możliwość wymiany obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu na Wiktora Medwedczuka. Rzecznik prezydenta Rosji odniósł się do tej propozycji z rezerwą.

"Już mówiliśmy, że Medwedczuk jest obywatelem Ukrainy, nie ma żadnego odniesienia do Rosji, nie jest też wojskowym" - odpowiedział Pieskow. "Dlatego są to całkowicie różne kategorie osób i tutaj ciężko mówić o jakichś wymianach" - dodawał.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się pozytywnej decyzji przedstawicieli resortów obrony ponad 40 krajów świata w sprawie dostarczania Ukrainie wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

W sobotę z wizytą na Ukrainie przebywa premier Portugalii, Antonio Costa. Wystąpił w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Zełenski wyraził oczekiwanie, że podczas poniedziałkowego spotkania online ministrów obrony 40 państw świata zapadnie decyzja o dostarczaniu Ukrainie amerykańskich wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zlecił instytucjom państwowym przygotowanie programu badań geologicznych na lata 2022-2026.

Jak za służbą prasową uzbeckiego prezydenta podała agencja informacyjna Fergana News program ma w szczególności przewidywać zbadanie i "zagospodarowanie" ośmiu miejsc ze złożami uranu.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Rosji zaczyna brakować dronów rozpoznawczych - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Ma to związek z dużym poziomem strat i ograniczonymi wskutek sankcji możliwościami produkcyjnymi.

Rosja usiłowała wykorzystywać na Ukrainie drony do rozpoznawania celów, lecz ze względu na duży poziom strat i ograniczone z powodu sankcji krajowe możliwości produkcyjne zaczyna jej ich brakować - napisano w sobotnim komunikacie brytyjskiego resortu obrony. Zaznaczono, że w wojnie rosyjsko-ukraińskiej bezzałogowe statki powietrzne (UAV) odgrywają kluczową rolę dla obu stron, lecz poziom ich strat jest wysoki.

"Rosja próbowała wdrożyć dopracowaną w Syrii koncepcję 'uderzenia rozpoznawczego', wykorzystania rozpoznawczych UAV do identyfikacji celów, które mają być zaatakowane przez odrzutowce bojowe lub artylerię. Rosja prawdopodobnie doświadcza niedoboru odpowiednich do tego zadania rozpoznawczych UAV, co jest spotęgowane ograniczeniami w krajowych zdolnościach produkcyjnych, wynikającymi z sankcji" - wskazano.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%