Tichanowskiej zablokowano konto

Czołowa białoruska opozycjonistka Swietłana Tichanowska poinformowała, że jej białoruski rachunek bankowy zostały zamrożony.

Informację taką podała w niedzielę agencja informacyjna Interfax powołując się na kanał Tichanowskiej na Telegramie. Napisano na nim, że Tichanowska zwróciła się do Biełarusbanku w którym posiada konto bankowe z pytaniem o to dlaczego zostało ono zablokowane.

Tichanowska otrzymała odpowiedź na swojego zapytanie od pracowniczki Białarusbanku. Jak podaje Interfax jej konto zostało zablokowane “w ramach przeprowadzonych działań zamrożenia środków osób fizycznych włączonych w spis zaangażowanych w działania terrorystyczne”. Służba prasowa Tichanowskiej podkreśliła, że na zablokowane konto wpływały wyłącznie środki w ramach świadczenia socjalnego – zapomogi na niepełnosprawne dziecko, do jakiego pobierania jest uprawniona. Miesięczna wysokość tego świadczenia to niecałe 85 dol.

Swietłana Tichanowska jest żoną aresztowanego w maju zeszłego roku popularnego wideoblogera Siergieja Tichanowskiego. Zdobył on popularność przygotowując nagrania na kanale na Youtube na których krytykował prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę oraz urzędników w szeregu miejscowości i rejonów. Tichanowski deklarował chęć startu w wyborach prezydenckich lecz został aresztowany jeszcze przed rejestracją. Po zatrzymaniu Tichanowskiego władze pozwoliły na zarejestrowanie kandydatury jego małżonki, która wobec aresztowania innego popularnego pretendenta Wiktora Babaryki stała się czołową kontrkandydatką Łukaszenki w wyborach jakie odbyły się 9 sierpnia.

Tichanowska nie uznała oficjalnych wyników wyborów twierdząc, że zostały one sfałszowane. Znalazła masowe poparcie na ulicach białoruskich miast na których przez miesiące trwały manifestacje przeciwników Łukaszenki, ostatecznie stłumione przez interwencje sił bezpieczeństwa i zatrzymania tysięcy obywateli.

Tichanowska została zmuszona do opuszczenia Białorusi. W kraju pozostawiła tak zwaną Radę Koordynacyjną, której czołowi działacze także zostali w większości aresztowani. Władze oskarżyły ją w marcu o zaangażowanie w organizacje zamachów terrorystycznych na terytorium kraju, jakie miały zostać rzekomo udaremnione przez miejscowy KGB.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply