Białoruskie KGB uzupełniło spis osób uznanych za “zaangażowane w działalność terrorystyczną” – podał w piątek niezależny białoruski portal Tut.by. Do spisu dodano nazwiska liderów białoruskiej opozycji przebywających na uchodźstwie i związanych z nimi byłych funkcjonariuszy białoruskich służb bezpieczeństwa.

Jak podaje Tut.by, KGB Białorusi przypisało zaangażowanie w “działalność terrorystyczną” politykom – byłej kandydatce na prezydenta Białorusi Swietłanie Tichanowskiej i byłemu białoruskiemu dyplomacie Pawłowi Łatuszcze. Do listy dodano także blogera Antona Motolkę.

Oprócz wymienionych na liście znaleźli się także byli funkcjonariusze białoruskich służb bezpieczeństwa, którzy przeszli na stronę opozycji: były funkcjonariusz jednostki specjalnej „Ałmaz” MSW Białorusi Igor Makar, jeden z założycieli inicjatywy BYPOL Andriej Ostapowicz, była śledcza Komitetu Śledczego Swietłana Chilko oraz były oficer departamentu MSW ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji (GUBOPiK) Stanisław Łuponosow.

KGB zaliczyło do osób zaangażowanych w “działalność terrorystyczną” także aresztowanego Wiaczesława Malejczuka. Jak pisaliśmy, 26 marca władze poinformowały za pośrednictwem państwowej telewizji o zatrzymaniu tego 35-letniego mieszkańca rejonu pińskiego. Według białoruskich organów ścigania Malejczuk miał podłożyć ładunek wybuchowy w koszu na śmieci przy placu zabaw położonym przy ul. Uborewicza w Mińsku. W domu przy tej ulicy Malejczuk zamieszkiwał przez pewien czas. Następnie drugą bombę Malejczuk miał podłożyć koło bazy wojskowej na przedmieściach Borysowa. Funkcjonariusze mieli go zatrzymać właśnie tam. Białoruskie władze ostatnio próbowały wiązać Malejczuka z liderką opozycji Swietłaną Tichanowską.

W sumie lista białoruskiego KGB została rozszerzona o 18 nazwisk.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruski Komitet Śledczy domaga się ekstradycji Tichanowskiej

Kresy.pl / tut.by

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply