Turcy stworzą na Ukrainie zakład serwisowania i naprawy dronów

Turecki koncern zbrojeniowy Baykar podpisała porozumienie z Ministerstwem Obrony w sprawie utworzenia centrum serwisowego do naprawy dronów na Ukrainie.

Ministerstwo Obrony Ukrainy i turecka koncenr Baykar Makina podpisały porozumienie w sprawie utworzenia na Ukrainie centrum serwisowego do naprawy i konserwacji bezzałogowych statków powietrznych. Poinformowała o tym służba prasowa ukraińskiego resortu  na swoim kanale Telegram, na który powołał się w poniedziałek portal Korrespondent.net.

„Na Ukrainie pojawi się centrum serwisowe do naprawy i konserwacji bezzałogowych aparatów latających. Dokument o jego budowie został dziś podpisany między Ministerstwem Obrony a turecką firmą Baykar Makina. Ma to na celu wypracowanie umowy ramowej między Ukrainą a Turcją o współpracy w dziedzinie wysokich technologii, przemysłu lotniczego i kosmicznego” – można przeczytać w komunikacie ukraińskiego resortu.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Ukrainy Konstantin Waszczenko powiedział, że centrum powstanie w najbliższym czasie. „Ważne jest, abyśmy stworzyli na Ukrainie własną bazę do obsługi dronów. Ten wspólny projekt położy podwaliny pod naszą systematyczną pracę” – podsumował urzędnik.

Miesiąc temu informowaliśmy, że Bayrak udzielił licencji na produkcję skontruowanych przez niego dronów na Ukrainie. Haluk Bayraktar, dyrektor wykonawczy Baykar w październiku 2022 roku mówił, że prace budowlane w lokalnej spółce zależnej, LLC Avia Ventures, posuwają się zgodnie z planem i zakład zostanie otwarty mniej więcej w 2025 roku. Avia Ventures w ubiegłym roku otrzymała licencję na import i eksport produktów wojskowych. Wykonywana jest już duża część prac przygotowawczych.

Wedlug informacji podanych w poniedziałek przez Korrespondent produkcja dronów Bayraka ma zostać uruchomiona na Ukrainie w 2025 r.

Projekt nabrał tempa po podpisaniu w lutym ub. roku umowy ramowej między rządami Ukrainy i Turcji, dotyczącej współpracy w obszarze przemysłu lotniczego. Dokument promuje bezpośrednie inwestycje na tym polu i tworzy korzystne warunki dla transferu technologii. Zakłada też, częściowo, specjalne zachęty podatkowe i celne dla tureckich inwestorów w sektorze lotniczym Ukrainy do stycznia 2035 r.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply