Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że jeszcze w 2022 r. siły zbrojne tego kraju otrzymają kolejne dwa zmodernizowane bombowce Tu-160.

“W 2022 r. w skład lotnictwa dalekiego zasięgu wejdą dwa zmodernizowane strategiczne nosiciele rakiet Tu-160M” – oświadczenie Ministerstwo Obrony zacytowała we wtorek agencja informacyjna RIA Nowosti. Wynika więc z niego, że do służby wprowadzane prawdopodobnie będą maszyny zmodernizowane do nowocześniejszego poziomu, już wcześniej używane przez rosyjskie siły zbrojne. Obecnie jest w nich prowadzony program modernizacji Tu-160 wyprodukowanych w latach 1984-2008.

Jednak dowódca lotnictwa dalekiego zasięgu generał lejtnant Siergiej Kobyłasz zapewnił, że zmodernizowane maszyny będą wyposażone nowoczesne systemy nawigacyjne i urządzenia do walki radioelektronicznej. Zmodernizowane samoloty mają mieć też nowsze rodzaje broni oraz lepszą awionikę i lepsze oprzyrządowanie kontroli parametrów lotu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony pochwaliło się przy tym, że w roku 2021 r. plan modernizacji lotnictwa dalekiego zasięgu został zrealizowany w stu procentach. Łącznie wprowadzono do użycia cztery bombowce Tu-160M.

Tu-160M to ponadnaddźwiękowy bombowiec o zmiennej geometrii skrzydeł zdolny do przenoszenia pocisków manewrujących Ch-102 z głowicami jądrowymi. Opracowany został w Biurze Projektowym Tupolewa w latach 80 XX w. dla celów niszczenia strategicznych celów położonych głęboko za liniami wroga za pomocą broni nuklearnej i konwencjonalnej. Obecnie produkowany w Kazańskich Zakładach Lotniczych im. S. P. Gorbunowa.

W 2015 r. władze Rosji zdecydowały o przywróceniu produkcji tych maszyn. Obok zmodernizowanych starych samolotów na stan sił zbrojnych ma zostać wprowadzonych 10 nowych maszyn zamówionych już przez Ministerstwo Obrony.

Czytaj także: Rosyjskie bombowce Tu-160M nad Białorusią w eskorcie białoruskich myśliwców

ria.ru/defence24.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply