Na piątek zaplanowano podpisanie w Turcji porozumienia umożliwiającego wznowienie eksportu zboża przez Ukrainę drogą morską.

Jak podaje agencja Reutera, biuro prezydenta Turcji poinformowało w czwartek, że Ukraina, Rosja, Turcja i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podpiszą w piątek umowę o wznowieniu ukraińskiego eksportu zbóż przez Morze Czarne.

Umowa zostanie podpisana o godzinie 15:30 czasu polskiego w Pałacu Dolmabahçe. Podczas podpisywania porozumienia będzie obecny prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Nie jest jasne, na jakim szczeblu będą reprezentowane Ukraina i Rosja.

Ankara poinformowała, że ​​podczas rozmów w Stambule w zeszłym tygodniu osiągnięto ogólne porozumienie pod egidą ONZ, które teraz zostanie sporządzone przez strony na piśmie. Szczegóły umowy nie są jeszcze znane.

Jak podawaliśmy, wcześniej informowano, że plany przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przewidują częściowe rozminowanie przez Ukrainę portów i podejść do nich oraz zawieszenie broni dla przepływu statków ze zbożem. Statki miałyby być kontrolowane przez Turcję, wspieraną przez ONZ, pod kątem wykluczenia możliwości przewożenia broni.

„Na naszych wodach nie powinno być żadnych rosyjskich statków. Nie ufamy im. Nawet jeśli podpiszą porozumienie z ONZ… Opracowaliśmy mechanizm na tych korytarzach, na którym nie będzie kontroli nad tymi statkami na morzu. Tylko grupa monitorująca będzie działać zgodnie ze swoim mandatem i będzie sprawdzać tylko, czy w tych sądach nie ma broni” – powiedział w środę Rustem Umerow, członek delegacji Ukrainy na negocjacjach z Rosjanami.

Ukraina może szybko wznowić eksport – powiedział w czwartek wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki.

„Większość infrastruktury portów szerszej Odessy – jest ich trzy – pozostaje, więc jest to kwestia kilku tygodni w przypadku odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa” – powiedział Wysocki ukraińskiej telewizji.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply