Departament Obrony USA przygotowuje się do zawarcia umowy na transfer na Ukrainę dziesięciu dronów kamikadze Switchblade 600.
Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Pentagonu Jessica Maxwell w rozmowie z portalem Defense News, Departament Obrony USA przygotowuje się do zawarcia umowy na transfer na Ukrainę dziesięciu dronów kamikadze Switchblade 600.
Powiedziała, że kontrakt AeroVironment na rozwój i montaż dronów Switchblade 600 ma nastąpić w ciągu najbliższych 30 dni. Obecnie nie wiadomo dokładnie, kiedy Ukraina otrzyma te drony.
Zobacz też: Tajne amerykańskie drony kamikadze dla ukraińskiego wojska [+VIDEO]
Stany Zjednoczone przekazały wcześniej Ukrainie tzw. pociski zaporowe – czyli takie, które są w stanie przez pewien czas przebywać w powietrzu, zanim trafią w cel. Należą do nich mniejsze drony Switchblade 300 i drony Phoenix Ghost.
Jednocześnie, jak zauważa Pentagon, dostawy nowych dronów komplikuje fakt, że są one nadal uważane za prototyp w Stanach Zjednoczonych, więc muszą zostać przetestowane i ocenione przed wysyłką.
Switchblade 600 mogą przelecieć ponad 40 km i zawisnąć nad celem przez 40 minut, zanim zaatakują głowicą przeciwpancerną. Operator drona korzysta z systemu kierowania ogniem z ekranem dotykowym i możliwością ręcznego pilotowania rakiety zaporowej.
Zobacz też: USA wyślą Ukrainie amunicję krążącą Switchblade [+VIDEO]
Według szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, Andrija Jermaka, poparcie militarne dla Ukrainy ze strony partnerów międzynarodowych rośnie
„Nie wierzcie w plotki. To nie jest prawda. Nadal otrzymujemy wsparcie militarne od naszych partnerów. Nie jest ono zmniejszane, a raczej zwiększane, naszym zdaniem konieczne jest pokazanie tego wynikami i zwycięstwami naszych Sił Zbrojnych” – powiedział Jermak.
Zaznaczył, że temat zapewnienia Ukrainie dodatkowej broni został omówiony na spotkaniu z doradcami szefów państw i rządów Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Partnerzy otrzymali pełne poparcie dla dalszej współpracy w kontekście zapewnienia Siłom Zbrojnym Ukrainy wszystkiego, co niezbędne – podkreślił szef Sił Zbrojnych Ukrainy.
Doradcy szefów państw i rządów tych krajów wzięli również udział w briefingu na temat uruchomienia nowego formatu interakcji – „Inicjatywy Kijowskiej”. Łączy bezpośrednich sąsiadów i bliskich partnerów Ukrainy i jest postrzegana jako platforma dyskusji o wspólnych wyzwaniach bezpieczeństwa dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Według Politico przez cały lipiec sześć największych krajów UE nie zaoferowało Ukrainie żadnych nowych dwustronnych zobowiązań wojskowych. Redakcja uznaje to za sygnał, że pomimo historycznych zmian w europejskiej polityce obronnej, w ramach której początkowo wstrzemięźliwe kraje, takie jak Francja i Niemcy, wysłały broń na Ukrainę – pomoc wojskowa dla Ukrainy może słabnąć.
Zobacz też: Drony kamikadze Switchblade już na Ukrainie
Kresy.pl/Defense News
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!