W ramach programu wymiany wyposażenia rządu niemieckiego „Ringtausch” Rheinmetall wkrótce dostarczy Słowacji czołgi podstawowe Leopard 2A4. Z kolei słowackie wojsko będzie zobowiązane przekazać Ukrainie swój sprzęt wojskowy.

Jak poinformował portal Army Recognition w ramach programu wymiany wyposażenia rządu niemieckiego „Ringtausch” Rheinmetall wkrótce dostarczy Słowacji czołgi podstawowe Leopard 2A4. Z kolei słowackie wojsko będzie zobowiązane przekazać Ukrainie swój sprzęt wojskowy.

Słowackie siły zbrojne otrzymają 15 czołgów podstawowych Leopard 2A4. Zamówienie obejmuje amunicję oraz pakiet serwisowy obejmujący szkolenie i części zamienne. Pierwszy pojazd ma zostać wysłany w grudniu 2022 roku, a dostawa ma zostać zakończona do końca 2023 roku.

„Ringtausch” to procedura opracowana przez niemiecki rząd we współpracy z sąsiadami RFN i sojusznikami z NATO w celu wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską agresją. W szczególności państwa członkowskie NATO dostarczają Ukrainie ciężki sprzęt z czasów sowieckich w zamian za łatwo dostępne zachodnie systemy wojskowe.

Działając w ścisłej współpracy z niemieckim Ministerstwem Obrony oraz słowackimi władzami i siłami zbrojnymi, Rheinmetall szybko wynegocjował niezbędne kontrakty. Zostały one podpisane 15 listopada 2022 r. w Brukseli.

Zobacz też: Słowacja dostarczyła Ukrainie kolejną armatohaubicę Zuzana 2 [+FOTO/VIDEO]

Prace nad pojazdami już się rozpoczęły. Obecnie udostępniane pojazdy to wyremontowane czołgi podstawowe Leopard 2A4, które wcześniej znajdowały się w inwentarzach różnych użytkowników.

Zobacz też: Niemcy otworzą na Słowacji centrum napraw ukraińskiego sprzętu

Kresy.pl/Army Recognition

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz