W nocy w kontrolowanym przez Rosjan Chersoniu doszło do eksplozji w rejonie wieży telewizyjnej. Według rosyjskich mediów, Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy przy użyciu systemów Toczka-U i Uragan.

W środę późnym wieczorem w Chersoniu, ważnym mieście obwodowym nad Morzem Czarnym, od początku marca br. kontrolowanym przez siły rosyjskie, doszło do eksplozji. W ich następstwie, przerwana została transmisja rosyjskich programów telewizyjnych, które przestano odbierać przynajmniej w kilku dzielnicach miasta.

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać eksplozję w rejonie wieży telewizyjnej w Chersoniu. Portal „Ukraińska Prawda” podał, że miał miejsce co najmniej kilka eksplozji i że doszło do nich w środę późnym wieczorem. Wybuchł też pożar. Podobną relację zamieściła agencja RIA Novosti.

Rosyjskie media podają, że strona ukraińska ostrzelała rakietami wieżę telewizyjną w Chersonia. Korespondent RIA twierdzi, że widział pociski rakietowe, które nadleciały od strony pozycji wojsk ukraińskich. Według niego, atak przeprowadzono przy użyciu „co najmniej dwóch rakiet systemu Toczka-U, które poprzedziło pięć wystrzałów systemu artylerii rakietowej Uragan”.

Media ukraińskie cytują tę relację, dodając, że RIA nie przedstawiła dowodów na jej potwierdzenie. Przyznają, że w mieście słychać było odgłosy eksplozji.

Według źródła RIA w rosyjskich strukturach siłowych, wojska ukraińskie wystrzeliły w stronę Chersonia trzy rakiety Toczka-U, z których dwie zostały zestrzelone. Agencja podała też, że wieża telewizyjna rzekomo nie doznała widocznych uszkodzeń i nie ma informacji o ofiarach. Część mediów podaje, że po pewnym czasie wznowiono nadawanie rosyjskich programów telewizyjnych.

Od 20 kwietnia br. w Chersoniu prowadzona jest retransmisja rosyjskich kanałów telewizyjnych. Wiadomo też, że Rosjanie dokonują zmian w lokalnych władzach i administracji, obsadzając stanowiska ludźmi o prorosyjskim nastawieniu. W środę w mieście odbyła się manifestacja przeciwników rosyjskiej okupacji. Rosyjscy żołnierze rozpędzili demonstrantów, używając gazu łzawiącego i granatów ogłuszających.

Strona ukraińska twierdzi, że Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia w zajętym obwodzie chersońskim referendum w sprawie utworzenia na jego obszarze kolejnej, separatystycznej republiki ludowej, na wzór Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej w Donbasie. Portal „Meduza” napisał, powołując się na źródło zbliżone do administracji prezydenta Rosji, że akcja ta może zostać przeprowadzona w połowie maja br.

Przeczytaj: Ukraiński sztab: Rosja przygotowuje się do utworzenia w Chersoniu władz okupacyjnych

Czytaj także: Kolejna republika ludowa na Ukrainie? Deputowany ostrzega

liga.net / RIA / pravda.com.ua / currentime.tv / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply