Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentami ośmiu innych państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO, wydał oświadczenie w sprawie prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

Prezydenci państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO wydali w niedzielę oświadczenie w sprawie prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

“Ponawiamy nasze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Nie uznajemy i nigdy nie uznamy rosyjskich prób zaanektowania jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy. Pozostajemy nieugięci w naszym poparciu dla podjętej podczas Szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku decyzji w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy. Wspieramy Ukrainę w jej obronie przed rosyjską inwazją, domagamy się od Rosji natychmiastowego wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych obszarów i zachęcamy Sojuszników do znaczącego zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wszyscy, którzy popełniają zbrodnie agresji, muszą być pociągnięci do odpowiedzialności i osądzeni” – czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem podpisało się dziewięciu prezydentów: Milo Đukanović Prezydent Czarnogóry, Miloš Zeman Prezydent Republiki Czeskiej, Alar Karis Prezydent Republiki Estońskiej, Gitanas Nausėda Prezydent Republiki Litewskiej, Egils Levits Prezydent Republiki Łotewskiej, Stevo Pendarovski Prezydent Republiki Macedonii Północnej, Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Klaus Iohannis Prezydent Rumunii, Zuzana Čaputová Prezydent Republiki Słowackiej.

Przypomnijmy, że tureckie MSZ przekazało, że kraj nie uznaje aneksji przez Rosję ukraińskich terytoriów. “Ta decyzja, stanowiąca poważne naruszenie ustalonych zasad prawa międzynarodowego, nie może być zaakceptowana” – podkreślono w komunikacie, cytowanym w sobotę przez agencję Reuters.

MSZ Turcji przypomniało, że nie uznało aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, dodając, że odrzuca decyzję Rosji o aneksji terytoriów w czterech regionach: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

„Potwierdzamy nasze poparcie dla zakończenia tej coraz bardziej dotkliwej wojny, opartego na sprawiedliwym pokoju, osiągniętym w drodze negocjacji” – napisano.

Turcja, członek NATO, prowadzi dyplomatyczny balans od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego – zwraca uwagę agencja Reuters. Ankara sprzeciwia się zachodnim sankcjom wobec Rosji i ma bliskie związki zarówno z Moskwą, jak i Kijowem. Turcja skrytykowała też rosyjską inwazję. Kraj wysyła także drony bojowe na Ukrainę.

Jak informowaliśmy, w piątek prezydent Rosji Władimir Putin oraz przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także prorosyjscy liderzy obwodów zaporoskiego i chersońskiego podpisali traktaty o włączeniu tych terytoriów do Rosji. Wcześniej, w piątek nad ranem rosyjskie media poinformowały, że Putin podpisał dekrety, na mocy których Moskwa uznała ukraińskie obwody zaporoski i chersoński za suwerenne i niezależne byty polityczne. W odpowiedzi na działania Moskwy, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply