Rozmowy między Berlinem a Warszawą o przekazaniu Polsce niemieckich czołgów najnowszej generacji utknęły w martwym punkcie – pisze niemiecki „Der Spiegel”. Polska miała oczekiwać, że w zamian za T-72 wysłane na Ukrainę dostanie z Niemiec czołgi Leopard 2 najnowszej generacji, co okazało się niemożliwe. Próby znalezienia kompromisu zakończyły się fiaskiem.

Przypomnijmy, że według IAR Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów T-72, oczekując, że w zamian Niemcy przekażą nam swoje Leopardy 2, by uzupełnić powstałe braki w polskim uzbrojeniu. Sprawa przeciąga się jednak już drugi miesiąc, a wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie pod koniec kwietnia br. nie przyniosła żadnego widocznego przełomu.

Covidowe restrykcje w Chinach powodują, że wzrost gospodarczy Państwa Środka może po raz pierwszy od 1976 r. być niższy niż w USA - pisze agencja Bloomberg. Medium zaznacza, że może to powodować skutki polityczne w obu państwach.

Druga co do wielkości gospodarka świata wzrośnie w tym roku zaledwie o 2 proc. - podała agencja Bloomberg w czwartek. PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie w tym roku dla porównania o 2,8 proc. Pekin stosuje fiskalne, monetarne i regulacyjne środki stymulujące gospodarkę, lecz ich wpływ jest osłabiany przez politykę Covid Zero prezydenta Xi Jinpinga, która wymaga ścisłego ograniczenia aktywności w przypadku wybuchu epidemii. USA, które zmagają się z wysoką inflacją, nadal są napędzane przez wysokie zatrudnienie i wydatki konsumentów.

Mediana prognoz wzrostu PKB Chin w 2022 r. wciąż przekracza jednak 4 proc. Jeśli prognozy agencji Bloomberg okażą się trafne, to wzrost gospodarczy Państwa Środka może po raz pierwszy od 1976 r. być niższy niż w USA.

Antonio Costa podczas wizyty w Kijowie zapowiedział dalsze dostarczanie Ukrainie uzbrojenia "w miarę możliwości".

Premier Portugalii Antonio Costa odwiedził Kijów w sobotę - podała agencja prasowa Ukrinform. Szef portugalskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim obiecywał, że Portugalia zapewni Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie wojskowe.

„Wysłaliśmy wsparcie wojskowe. Najpierw była to broń nieśmiercionośna, potem broń śmiercionośna w ramach zapytań wysyłanych przez Ukrainę i zgodnie z naszymi możliwościami, bo nie mamy wszystkich zasobów, których teraz potrzebuje Ukraina" - powiedział Costa.

Za mężczyznami podejrzanymi o spowodowanie śmierci w centrum Warszawy wysłano listy gończe. Wbrew początkowym pogłoskom są to obywatele Polski.

Policja poszukuje 27-letniego Łukasza Goławskiego oraz 23-letniego Sebastiana Włodarczyka. Są oni podejrzani, że w nocy z 7 na 8 maja brali udział w okolicach ulicy Nowy Świat w Warszawie w bójce z użyciem noża, na skutek której zmarł zaatakowany prawdopodobnie przez poszukiwanych mężczyzn. Zamordowany miał stanąć w obronie kobiety bądź kobiet zaczepianych przez morderców.

Policja określiła podejrzanych o mord dzięki materiałowi z monitoringu. W poniedziałek opublikowała ich personalia i wizerunki.

W szyfrogramie polskiego wywiadu z 1990 roku napisano, że "korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności". Szyfrogram został ujawniony przez prof. Bogdana Musiała.

Szyfrogram nr 3398 został wykonany w czerwcu 1990 roku przez oficera polskiego wywiadu na podstawie informacji przekazanych przez niemieckiego agenta o kryptonimie "Wolf". Profesor Bogdan Musiał, który pełni obecnie funkcję dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego poinformował, że natknął się na dokument w czasie swojej pracy badawczej - podał PAP w piątek.

W szyfrogramie napisano: "Według »Wolfa« i kół doradców polityczno-gospodarczych rządu RFN korzystnym z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w Solidarności. Optymalnym według »Wolfa« dla jednoczących się Niemiec byłby ostateczny rozpad Solidarności i odrodzenie się w Polsce ze znacznej części jej członków silnego ugrupowania chłopskiego, składającego się z kilku partii chłopskich popieranych przez kościół".

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%