42 chińskie samoloty i 8 okrętów w pobliżu Tajwanu. Jest reakcja Tajpej

Chiny rozpoczęły w sobotę ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Władze Tajwanu poinformowały o dostrzeżeniu 42 samolotów i ośmiu okrętów ChRL wokół wyspy. W odpowiedzi władze w Tajpej poderwały własne samoloty i wysłały okręty.

Władze Tajwanu dostrzegły w sobotę 42 samoloty i osiem okrętów ChRL w pobliżu wyspy. 26 chińskich samolotów przekroczyło linię biegnącą przez Cieśninę Tajwańską uznawaną za nieformalną granicę między wojskami Pekinu i Tajpej – podaje agencja Reuters.

Chińskie dowództwo przekazało, że prowadzi wspólne ćwiczenia i szkolenie sił morskich i powietrznych, koncentrujące się na koordynacji okrętów z samolotami, przejmowaniu kontroli i ćwiczeniach przeciw okrętom podwodnym na północ i południowy zachód od Tajwanu, aby przetestować “rzeczywiste zdolności bojowe”. Dodano, że to “poważne ostrzeżenie” dla “separatystów z Tajwanu”.

W odpowiedzi władze Tajwanu poderwały własne samoloty i wysłały okręty.

Działania Chin mają związek z piątkową wizytą wiceprezydenta Tajwanu William Lai Chin-te. w Stanach Zjednoczonych. Reuters podkreśla, że Lai zatrzymał się w USA jedynie na chwilę, w ramach międzylądowania, wracając z Paragwaju. Podczas swojego pobytu w USA wygłaszał jednak przemówienia.

Lai Ching-te jest nie tylko wiceprezydentem władz na Tajwanie, ale też kandydatem na kolejnego prezydenta w wyborach, które odbędą się w przyszłym roku. Polityk ten już przewodzi Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), z której wywodzi się obecna przywódczyni władz na Tajwanie Tsai Ing-wen. Lai już przed poprzednimi wyborami, rzucił jej wyzwanie ubiegając się o nominację DPP na kandydata na prezydenta.

W ubiegłym tygodniu, w drodze do Ameryki Południowej, wiceprezydent Tajwanu także zatrzymał się w USA.

Podróż Laia Chin-te nastąpiła w momencie, gdy Pekin i Waszyngton próbują poprawić stosunki. Obejmuje to perspektywę wizyty w USA chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, która może utorować drogę do spotkania prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w tym roku.

Wcześniej w Chinach gościł szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, sekretarz skarbu Janet Yellen. Z prywatną wizytą przebywał również były sekretarz stanu Henry Kissinger, który odegrał ważną rolę w nawiązaniu relacji dyplomatycznch między USA i ChRL przed półwieczem.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

Zobacz także: Przedstawiciel sił Tajwanu grozi, że odda pierwszy strzał

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply