Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej potępiło wizytę jaką przejazdem złożył w USA wiceprezydent władz na Tajwanie William Lai Chin-te.

Tajwański polityk zatrzymał się w wobotę wieczorem Nowym Jorku w drodze do Ameryki Południowej. Wedłyg zacytowanej przez CNBC anonimowej osoby zaznajomionej z planem podróży, Lai Chin-te ma spotkać się w USA w przesdawicielami miejscowej imigracji z Tajwanu. Lai nie spotka się natomiast z amerykańskimi politykami, co ma być realizacją uzgodnień z Waszyngtonem, by unikać nadmiernego prowokowania ChRL, twierdzi CNBC.

Lai Ching-te jest nie tylko wiceprezydentem władz na Tajwanie, ale też kandydatem na kolejnego prezydenta w wyborach, które odbędą się w przyszłym roku. Polityk ten już przewodzi Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), z której wywodzi się obecna przywódczyni władz na Tajwanie Tsai Ing-wen. Lai już przed poprzednimi wyborami, rzucił jej wyzwanie ubiegając się o nominację DPP na kandydata na prezydenta.

DPP jest partią od lat 90 skupiającą środowiska nieprzyjazne nie tylko ChRL, ale wręcz kwestionującą chiński charakter Tajwanu i jego władz. Wśród działaczy DPP nie brakuje działaczy postulujących proklamowanie Tajwanu jako odrębnego, niepodległego państwa, w miejsce utrzymywania, iż jest on miejscem istnienia Republiki Chińskiej.

Pekin zdecydowanie reaguje na wszelkie przejawy traktowania Tajwanu w kategoriach państwowych. Dlatego cytowane przez CNBC źródło podkreślił “prywatny” charakter jego wizyty w USA.

Niemniej i tak wywołała ona reakcję w Pekinie. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiła Lai Chin-Te mianem “wichrzyciela” i podkreśliło, że podejmie kroki na rzecz realizacji swojej suwerenności.

Podróż Laia Chin-te następuje w momencie, gdy Pekin i Waszyngton próbują poprawić stosunki. Obejmuje to perspektywę wizyty w USA chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, która może utorować drogę do spotkania prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w tym roku.

Wcześniej w Chinach gościł szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, sekretarz skarbu Janet Yellen. Z prywatną wizytą przebywał również były sekretarz stanu Henry Kissinger, który odegrał ważną rolę w nawiązaniu relacji dyplomatycznch między USA i ChRL przed półwieczem.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

cnbc.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply